Lęk. Zagrożenie. Pogorszony nastrój. Są częstsze, niż nam się wydaje. Boimy się nieznanego, nie lubimy zmian, nie chcemy podejmować ważnych decyzji. Zamartwiamy się i przepełnia nas strach. Jeśli nie wiesz, o czym piszę, jesteś szczęściarą, ale jeśli dokładnie rozumiesz, co mam na myśli, nie powinnaś tego tak zostawiać. Zastosuj metodę 3-3-3.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Matki mają w sobie wiele uczuć. Często bardzo skrajnych, niekiedy niezrozumiałych. W jednej chwili przepełnia je strach, lęk i martwią się o bezpieczeństwo dziecka, a w drugiej cieszą się, gdy maluch nabywa nowe umiejętności. Boimy się tego, co nas czeka, tego, co ma się wydarzyć. Kiedy dopadają cię negatywne emocje, zaczynasz drżeć i nie możesz się uspokoić, zastosuj regułę 3-3-3.
Reguła lęku 3-3-3. Na czym polega?
Reguła 3-3-3, nazywana także zasadą trzech, to popularne ćwiczenie antylękowe, które przynosi ulgę osobom zmagającym się z lękiem lub atakami paniki. Najprościej: ta prosta technika ma na celu skupienie uwagi na najbliższym otoczeniu. Na trzech obiektach, które można zobaczyć, usłyszeć i dotknąć. To proste ćwiczenie pozwala połączyć się z fizyczną rzeczywistością, z tym, co dzieje się naprawdę. Pomaga uwolnić się od przerażających objawów lękowych.
Za każdym razem, gdy poczujesz się przytłoczona negatywnymi myślami, gdy nie będziesz mogła zrobić kroku w przód i będziesz czuła obezwładniający strach, zastosuj technikę 3-3-3. A dokładniej?
Wymień trzy rzeczy, które możesz zobaczyć, a złapiesz kontakt z rzeczywistością. Spójrz i wypowiedz nazwy trzech przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Może to być szminka, długopis i zeszyt, ale także to, co widzisz za oknem np. domy, drzewa, sklepy. To skuteczny sposób na spowolnienie gonitwy myśli, które cię obezwładniają i stresują.
Wymień trzy rzeczy, które możesz usłyszeć. Identyfikacja dźwięków z najbliższego otoczenia to kolejny doskonały sposób na uciszenie głosu niepokoju, jaki pojawia się w twojej głowie. To odgonienie tego, co złe, a usłyszenie tego, co piękne i wyjątkowe np. dźwięku deszczu, śpiewu ptaków czy śmiechu dziecka. Uwalniając się od lęku, odzyskujesz kontakt z rzeczywistością. Łapiesz oddech, odczuwasz ulgę.
Wymień trzy rzeczy, których możesz dotknąć. Ostatni krok. Zidentyfikuj i skup się na trzech obiektach, które możesz dotknąć. Mogą to być przedmioty nieożywione znajdujące się w twoim zasięgu, a nawet części twojego ciała. Przenosząc uwagę na konkretne rzeczy, porzucasz niespokojne myśli. Uspokajasz się, przestajesz się bać. Nie drżysz już w środku, a zaczynasz odzyskiwać wewnętrzną równowagę.
Ty i twoje dziecko
Lęk jest czymś, co potrafi zaatakować każdego. I choć w tym 'rozsądnym' i 'umiarkowanym' nie ma nic złego, to ten, który paraliżuje, nie należy do miło widzianych. Strach towarzyszy nie tylko tobie. Doświadczają go dzieci, mężczyźni i osoby starsze. Większość z nas ma z nim do czynienia. W różnych sytuacjach, na różnych etapach życia. Jest, gdzieś tam czeka za rogiem.
Reguła 3-3-3 może przynieść ukojenie nie tylko tobie, ale i twoim bliskim. Dlatego następnym razem, kiedy twoje dziecko zacznie drżeć ze strachu, stanie obezwładnione i nie będzie mogło wykrztusić z siebie słowa, przepracuj z nim to, co przeczytałaś.
Stań obok, złap za rękę, weźcie głęboki oddech. A następnie wymieńcie, usłyszcie i dotknijcie trzech rzeczy. Potem przytul i spraw, by twoje dziecko poczuło się bezpiecznie.