W dobie sztucznej inteligencji wystarczy jedynie próbka głosu, by oszuści mogli uknuć sprytny plan. Telefon pełen emocji i informacja, że stało się coś złego, a ty wpadasz w ich zasadzkę. Dzięki AI cyberprzestępcy nie muszą się zbytnio wysilać. Warto wiedzieć, jak wygląda takie oszustwo, by nie dać się złapać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
AI wykorzystuje informacje z różnych źródeł, by np. udzielać bardzo precyzyjnych odpowiedzi internautom. Dzięki temu narzędzie takie jak ChatGPT zyskuje na popularności. Są też generatory fotografii i aplikacje do postarzania tych zdjęć, które już mamy, możemy więc zobaczyć, jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt lat. Ostatnio internet zachwyciło narzędzie do ożywiania fotek, niezwykle popularny jest także deepfake.
W dobie sztucznej inteligencji nie możemy jednak zapominać, że te narzędzia nie służą tylko naszej rozrywce. Mogą one także stanowić olbrzymie zagrożenie. Bardzo szybko oszuści znaleźli sprytne sposoby, jak wykorzystywać AI do swoich celów. Najpewniej nie miałaś pojęcia, że mowę za pomocą AI może wygenerować dosłownie każdy.
Przestępcy uwielbiają AI
Wykorzystanie sztucznej inteligencji na potrzeby cyberprzestępczości nie jest nowością, ale coraz to nowe metody potrafią nieźle zaskoczyć. Jednym z cyberzagrożeń wykorzystujących AI jest używanie przez przestępców technologii klonowania głosu do przeprowadzania oszustw telefonicznych.
Na czym ono polega? Przestępcy zdobywają próbkę głosu podczas rozmowy telefonicznej lub pobierają ją z filmów opublikowanych w mediach społecznościowych. Następnie za pomocą AI klonują głos i dzwonią do ofiary. Jeśli oszust przekona rozmówcę, że po drugiej stronie słuchawki jest znajomy, matka, ojciec, dziecko… zaczyna nakłaniać do ujawnienia poufnych informacji lub wysłania pieniędzy.
Nie działaj zbyt pochopnie
Oszuści często żerują na emocjach, mówią, że coś się stało, np. wydarzył się wypadek. Martwisz się i chcesz szybko pomóc. Warto jednak zachować czujność i upewnić się, czy na pewno rozmawiasz z osobą, za którą podaje się rozmówca. Zweryfikuj, czy dana osoba mówi prawdę, np. gdy twierdzi, że rozładował się jej telefon, zadzwoń na jej numer. Zadaj osobiste pytanie o coś, o czym wiedzą tylko najbliżsi. Wprowadź w błąd i sprawdź reakcję. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalanie w rodzinnego hasła bezpieczeństwa na wypadek sytuacji awaryjnej.
Bądź szczególnie czujna, jeśli pojawi się prośba o przekazanie pieniędzy. Jeżeli coś takiego się wydarzyło, niezwłocznie poinformuj o tym policję.