Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace m.in. nad lepszymi warunkami zatrudnienia dla pracowników opiekujących się dziećmi do 3. roku życia. Osoby zatrudnione w żłobkach, klubach malucha, punkcie dziennego opiekuna, a także nianie na umowie o pracę prawdopodobnie dostaną dodatkowe dni urlopu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od 2023 roku w polskim prawie pracy jest kilka nowych rozwiązań z dyrektywy unijnej work-life balance. Zakłada ona większą elastyczność zatrudnienia m.in. dla rodziców, dzięki czemu łatwiej im łączyć pracę zawodową i opiekę nad małymi dziećmi. Dzięki wprowadzeniu dyrektywy w życie polscy rodzice mają np. możliwość wzięcia 5 dni (bezpłatnych) na opiekę nad dzieckiem oraz przysługują im dłuższy urlop macierzyński i rodzicielski.
Teraz rząd planuje kolejne zmiany, które mają podnieść prestiż pracy opiekuna małych dzieci. Jak podaje Radio ZET, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała zmiany w ustawie dotyczącej opieki nad dziećmi do lat 3. Osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad małymi dziećmi w żłobku, klubie malucha lub jako niania i dzienny opiekun, miałyby otrzymać za każde przepracowane 5 lat dodatkowe 2 dni płatnego urlopu.
Oznacza to, że za 10 lat wykonywania zawodu, pracownikowi np. żłobka będą przysługiwały dodatkowe 4 dni urlopu, a po przepracowaniu 15 lat w zawodzie – dodatkowe 6 dni. Główny cel takiego rozwiązania to zmiana w społecznym myśleniu na temat zawodu opiekuna małych dzieci. Według resortu rodziny to profesja niedoceniania i bardzo bagatelizowana, która ma zbyt niski prestiż.
Opiekunowie w żłobku dostaną dodatek do pensji
– Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy, który umożliwi wprowadzenie rządowego programu zakładającego wypłatę od lipca 1000 zł brutto dodatku do wynagrodzenia dla opiekunów zatrudnionych na umowę o pracę w żłobkach i klubach dziecięcych, a teraz nadszedł czas na kolejne zmiany, dzięki którym osoby wykonujące ten zawód będą bardziej docenione – mówiła ministra rodziny podczas swojej konferencji 13 czerwca 2024 r.
Obecnie według prawa na stanowisku opiekuna dzieci do lat 3. może być zatrudniona osoba z wykształceniem średnim oraz doświadczeniem w pracy z dziećmi (2 lata) lub po ukończeniu 280-godzinnego szkolenia.
Dodatkowe dni urlopu mają być również przeznaczone na samoopiekę, regenerację zdrowia i psychiki, bo praca z małymi dziećmi bywa wyjątkowo trudna i wymagająca. Dodatkowe dni urlopu miałyby obowiązywać nie tylko pracowników placówek (żłobków, klubów malucha), ale również nianie zatrudnione na etacie przez rodziców, np. w ramach programu Aktywny Rodzic.