Jeśli od jakiegoś czasu myślisz o wyrobieniu dziecku paszportu, ale ciągle odkładasz to na później, bo proceder ten wymaga niezłej logistyki rodzinnej, powinnaś wiedzieć, że w ubiegłym roku zasady wnioskowania o ten dokument zostały znacznie uproszczone. Wielu rodziców nadal o tym nie wie.
Reklama.
Reklama.
Formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia od 2023 roku są dużo prostsze. Wprowadzenie zmian ułatwia życie tym rodzicom, którym trudno znaleźć czas na wizyty w urzędach. Nie ma już też opłat za wyrażenie zgody na wydanie paszportu.
Wniosek o paszport dla dziecka
Rodzice dziecka do 12 lat mogą złożyć wniosek o paszport online. W przypadku starszych dzieci pozostaje wizyta w urzędzie paszportowym, ale warto wiedzieć, że można to zrobić w jakimkolwiek urzędzie, nie musi to być ten najbliższy naszego miejsca zamieszkania.
Aby złożyć wniosek o paszport, potrzebna jest zgoda matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Wniosek o paszport mogą złożyć:
matka
ojciec
opiekun prawny lub kurator.
Koszt paszportu dla dziecka wynosi 70 zł lub 35 zł, jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny.
Wniosek o paszport dla dziecka online
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka online dotyczy tylko dzieci do 12 roku życia. Aby go złożyć:
zweryfikuj swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu;
wejdź na stronę gov.pl, wybierz zakładkę "Usługi dla obywatela", a następnie "Dokumenty i dane osobowe" i "Uzyskaj paszport dla dziecka";
kliknij "Złóż wniosek", wypełnij formularz i dołącz potrzebne dokumenty;
podpisz i wyślij wniosek przez internet.
Obecność rodziców podczas składania wniosku o paszport
Do marca ubiegłego roku, żeby otrzymać paszport dla dziecka, w urzędzie musiało się stawić oboje rodziców. Teraz zgodę na wydanie paszportu jeden z rodziców może złożyć online np. przy pomocy profilu zaufanego. To największe ułatwienie dla rodziców, nie muszą już oboje brać urlopów w pracy, by stawić się w urzędzie w godzinach pracy. Jest to ważne także w sytuacji, gdy rodzice lub opiekunowie prawni dziecka nie mieszkają razem.
Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka
Aby wyrobić paszport dla dziecka, nadal potrzebna jest zgoda drugiego rodzica, mimo że nie musi on być obecny podczas składania wniosku. Zgody tej może on udzielić na trzy sposoby:
online: potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód, jeśli jest w nim certyfikat podpisu osobistego
osobiście: w dowolnym urzędzie paszportowym
pocztą: należy dołączyć wypełniony formularz z notarialnym poświadczeniem podpisu.
Drugi rodzic może wyrazić zgodę przez internet lub osobiście zarówno przed, jak i po złożeniu wniosku o paszport dla dziecka. Formularz zgody na wydanie paszportu dla dziecka znajdziesz na stronie gov.pl.
Kiedy zgoda obojga rodziców nie jest potrzebna?
Zgoda drugiego rodzica na wydanie paszportu dla dziecka nie jest wymagana, jeśli matka lub ojciec:
są pozbawieni władzy rodzicielskiej,
mają zawieszoną lub ograniczoną władzę rodzicielską w zakresie wyrażania zgody na wydanie paszportu;
nie są ze sobą zgodni lub nie można uzyskać zgody jednego z nich.
W powyższych sytuacjach zgodę na wydanie paszportu zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.
Czy dziecko musi być obecne w urzędzie?
Dziecko musi być obecne przy składaniu wniosku w urzędzie, nie zawsze musi być jednak obecne przy odbiorze gotowego paszportu.Jeśli nie ma jeszcze skończonych 5 lat, nie musi być z tobą przy odbiorze paszportu. Z kolei dzieci w wieku 5-12 lat muszą być obecne w urzędzie, jeśli wniosek składaliście przez internet.
Kiedy dziecko potrzebuje paszportu?
Paszport dla dziecka jest potrzebny przy wyjeździe do krajów spoza Uni Europejskiej, a także podczas podróży po UE, jeśli dziecko nie ma dowodu osobistego.