logo
Jedynka na koniec roku niekoniecznie musi oznaczać brak promocji do wyższej klasy fot. 123rf
Reklama.

Jedynka na koniec roku to koniec świata? Nie. Trochę trudności jednak nastręcza. Te zaś mogą być większe lub mniejsze – jak to w życiu, prawda? Jeśli uczeń nie zdąży poprawić oceny przed końcem roku szkolnego, w niektórych przypadkach może to zrobić w czasie wakacji podczas egzaminu poprawkowego, ale czasami może też starać się o warunkową promocję.

Aby zaoszczędzić uczniom stresu związanego z podchodzeniem do egzaminu poprawkowego, nauczyciele wystawiają w maju oceny proponowane. To wtedy uczeń dowiaduje się o zagrożeniach i ma jeszcze kilka tygodni na poprawienie ocen. Jeśli jednak nie uda mu się tego zrobić przed wystawieniem ocen końcowych, pozostaje tylko egzamin poprawkowy, wspomniana promocja warunkowa lub powtarzanie klasy.

Jedynka na koniec roku

W najlepszej sytuacji są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, czyli dzieci w edukacji wczesnoszkolnej. Art. 44o ust. 1 Ustawy o systemie oświaty stanowi bowiem, że w tych klasach uczniowie otrzymują promocję do klasy wyższej w każdym roku. Prawo przewiduje jednak sytuację, w której uczeń klasy 1-3 będzie powtarzał rok: 

"W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I–III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału".

Począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej uczeń, który otrzyma maksymalnie 2 oceny niedostateczne na koniec roku, może zdać do kolejnej klasy, jeśli podejdzie do egzaminu poprawkowego latem i zaliczy go pozytywnie. Więcej niż dwie jedynki na koniec roku oznaczają jednak konieczność powtarzania klasy, w tym przypadku uczniowi nie przysługuje prawo do poprawki.

Egzamin poprawkowy w sierpniu

Do egzaminu poprawkowego w czasie wakacji (najczęściej w sierpniu) uczniowie, począwszy od klasy 4 szkoły podstawowej, podchodzą dobrowolnie. Egzamin przeprowadzany jest przez komisję, którą powołuje dyrektor szkoły, a ocena, którą uzyska uczeń z poprawki, jest ostateczna i zostanie wpisana na świadectwo.

Warunkowa promocja do wyższej klasy

W niektórych sytuacjach niezdany egzamin poprawkowy nie przekreśla szans na przejście do następnej klasy. Art. 44m. pkt. 6 Ustawy o systemie oświaty dopuszcza taką możliwość jeden raz podczas nauki w szkole podstawowej i jeden raz w szkole średniej, pod warunkiem że w następnej klasie będą nadal odbywać się lekcje z danego przedmiotu: 

"Rada pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej".

Podsumowując: uczeń może przejść do kolejnej klasy z jedną jedynką tylko raz podczas danego etapu edukacyjnego, o ile dany przedmiot będzie w niej kontynuowany.
Czytaj także: