To już ostatni dzwonek, żeby proprawić oceny. Niedługo koniec roku szkolnego, ale maj i początek czerwca to bardzo stresujący czas dla wielu uczniów. Poza egzaminami maturalnymi i ósmoklasisty to właśnie na ten wiosenny okres przypada gorączkowe nadrabianie zaległości i wydeptywanie ścieżek do nauczycielskiego biurka w nadziei, że uda się uzyskać lepszą ocenę na świadectwo, a nierzadko gra toczy się o wywalczenie promocji do kolejnej klasy.
Do kiedy trzeba wystawić oceny przewidywane?
Zanim uczeń pozna swoją ocenę końcową, nauczyciele zobowiązani są do poinformowania go o przewidywanej ocenie na świadectwo. To ważne, szczególnie w przypadku zagrożeń. Precyzuje to art. 44g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty: "Przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania".
Termin podania ocen przewidywanych nie jest regulowany prawnie, ustala go szkoła. Informacja o terminie i formie poinformowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych ocenach końcowych zgodnie z prawem powinna być określona w statucie szkoły. Po tym terminie uczeń ma jeszcze ok. 3 tygodni na ewentualne poprawienie ocen. Jeśli się nie uda, pozostaje egzamin poprawkowy latem (tylko jeśli ocen niedostatecznych nie jest więcej niż dwie), powtarzanie klasy lub – w określonych sytuacjach – warunkowa promocja z jedną jedynką na świadectwie.
Do kiedy oceny końcowe?
Chociaż przepisy nie narzucają też odgórnie terminu, do którego trzeba wystawić oceny końcowe, informacja taka powinna znaleźć się w statucie szkoły. Muszą one zostać wystawione przed radą klasyfikacyjną, a ta zazwyczaj odbywa się ok. 2 tygodnie przed końcem roku szkolnego. W tym roku szkolnym (2023/2024) większość szkół wystawi więc oceny klasyfikacyjne do 10 czerwca.