Do dwóch nastolatek czekających pod centrum handlowym podjeżdża auto. Mężczyzna informuje dziewczęta, że to ich mama prosiła go, by je odebrać. Uczennice bez chwili wahania wsiadają do samochodu. Gdy kierowca informuje je, że tak naprawdę nie zna ich mamy, widać, jak do nastolatek dociera, że zrobiły coś bardzo głupiego. Jedna z nich w panice rozpina pasy, ale nie bardzo wie, co robić, gdy mężczyzna pyta: "Dlaczego wsiadłyście do mojego auta?". Odpowiada: "Bo powiedziałeś, że ją znasz".
Film na swoim profilu zamieściła Magda Wiechna (@wychowanie_dzieci_bez_lukru), udzielając kilku cennych rad na temat rozmów z dziećmi o nieznajomych.
Dla nas dość oczywiste, co oznacza "nieznajomy". Jak widać, warto często prowadzić takie rozmowy w domu i to bez względu na wiek dziecka. Psychologowie ostrzegają, że dzieci ufają osobom, które znają ich imię lub twierdzą, że są znajomymi rodziców. To olbrzymi błąd!
Ja np. często przypominam córkom, że absolutnie nigdy nie wysłałbym po nie nikogo, kogo by wcześniej nie widziały na oczy. Rozmawiam o tym, do kogo dokładnie bym dzwoniła, prosząc o taką przysługę. Są to dziadkowie i bliscy znajomi, którzy mieszkają blisko nas i moje dzieci widują ich bardzo często. Wymieniamy ich z imienia.
Często dzieci do pójścia za obcym zachęca także jakaś kusząca obietnica. Eksperci radzą, by jak najczęściej trenować różne hipotetyczne sytuacje. "Nie ufaj" lub "nie wierz" są dość ogólne. Spróbuj bardzo konkretnych pytań: co zrobisz, gdy pani zaproponuje ci lizaka, zaprosi na lody, będzie ciała pokazać pieska, powie, że mama trafiła do szpitala itd. Taki trening pomoże dziecku zrozumieć, jak powinno się zachować w bardzo konkretnych sytuacjach. Pamiętaj, nie ma absurdalnych pytań. Myśl jak dziecko!
Joey Salads, który jest autorem powyższego filmu, przygotował także wiele inne eksperymentów. W jednym z nich podjechał swoim żółtym Chevroletem Camaro i zwabił do auta wprost z przydomowego ogródka zarówno kilkulatki, jak i nastolatki. Jak? Obiecał im przejażdżkę Transformersem.
Policja zachęca również do ustalenia z dzieckiem tzw. hasła bezpieczeństwa, którego będzie mogło użyć, gdy ktoś obcy będzie twierdził, że wysłali go rodzice.
Czytaj także: https://mamadu.pl/184184,to-nadal-realne-zagrozenie-dla-dzieci-ten-eksperyment-otwiera-oczy