mamDu_avatar

Do wszystkich matek, które czują się samotne. Jest nas więcej, niż myślicie

Dominika Bielas

13 maja 2024, 16:51 · 3 minuty czytania
Według badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Wexner Medical Center Uniwersytetu Stanowego Ohio, obecnie coraz więcej rodziców doświadcza samotności. Jest to niezwykle interesujące, zważywszy na fakt, że o covidowej izolacji już dawno zapomnieliśmy, a i potrafimy być bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Rodzice jednak coraz częściej mówią wprost o braku poczucia wspólnoty. 


Do wszystkich matek, które czują się samotne. Jest nas więcej, niż myślicie

Dominika Bielas
13 maja 2024, 16:51 • 1 minuta czytania
Według badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Wexner Medical Center Uniwersytetu Stanowego Ohio, obecnie coraz więcej rodziców doświadcza samotności. Jest to niezwykle interesujące, zważywszy na fakt, że o covidowej izolacji już dawno zapomnieliśmy, a i potrafimy być bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Rodzice jednak coraz częściej mówią wprost o braku poczucia wspólnoty. 
Wiele osób tęskni za przypadkowymi spotkaniami i pogawędkami. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich specjalistów, aż dwie trzecie rodziców (66 proc.) stwierdziło, że rodzicielstwo sprawia, że ​​czasami lub nawet często czują się samotni. 62 proc. uważa, że czuje się wypalonych obowiązkami rodzicielskimi, a 38 proc. deklaruje, że nie czuje wsparcia.


Autorów badania zszokowało jednak to, że aż 79 proc. respondentów stwierdziło, że chciałoby częstszych kontaktów z innymi rodzicami. W czym więc problem?

Kiedyś było prościej?

Nasi rodzice często brali ślub i decydowali się na dzieci w dość młodym wieku. W gronie znajomych maluszki pojawiały się mniej więcej w tym samym czasie, a pary znajomych były na podobnym etapie życia. W tym samym czasie borykali się z podobnymi wyzwaniami i trudnościami, dzięki czemu nie tylko łatwiej było się spotkać, znaleźć tematy do rozmowy, ale także wymieniać się doświadczeniami. Sama także pamiętam, że wyjście na zakupy czy do parku wiązało się z całą masą przypadkowych towarzyskich spotkań.

Dziś decyzja o dziecku zapada na przeróżnych etapach naszego życia. Np. gdy ja zostałam mamą, jako jedna z pierwszych w gronie koleżanek, także poczułam się samotna. Moje życie chwilowo zaczęło się kręcić wokół maluszka, a nie chciałam nikogo zamęczać tematem kolek czy zmiany pieluch. Lata mijały, a różnica między najstarszym a najmłodszym z dzieci wśród naszych znajomych wcale nie pomogły. Każdy z nas przecież był na nieco innym etapie.

Niektóre znajomości się rozpadły, ale są i takie, które przetrwały ten trudny czas. Gdy przyszła na świat starsza córka, był to także okres poznawania nowych ludzi na placu zabaw lub na zajęciach dla maluszków. Z młodszą nie mam takich doświadczeń. Myślę, że to wynika z faktu, iż jesteśmy coraz bardziej anonimowi, mniej ufni i bardziej zalatani.

Dlaczego rodzice czują się tak samotni?

Jamie Sorenson, psychiatra rodzinny, twierdzi, że często rozmawia z matkami cierpiącymi na samotność i uważa, że częściowo winne są przeprowadzki. Otóż zdaniem Sorenson pokoleniu milenialsów wmówiono, że będą szczęśliwsi i osiągną sukces, gdy przeprowadzą się do dużego miasta, będą mieć ważną pracę i będą zupełnie niezależni. Tymczasem wychowywanie dzieci z dala od bliskich może być ogromnym stresorem.

Wielu młodych rodziców mieszka daleko od swoich rodzin i przyjaciół. Często także poświęcają dużo czasu na pracę i dojazdy, a liczba zadań, które trzeba wykonać, niestety sprzyja izolacji. Sąsiedzi także mniej chętnie zawierają nowe znajomości.

Prof. Kate Gawlik z Ohio State University College of Nursing uważa z kolei, że to odczuwanie samotności przed rodziców ma ścisły związek z pandemią. Choć nadal istnieje olbrzymia potrzeba utrzymywania kontaktu w prawdziwym życiu, zbyt dużo energii i czasu tracimy na media społecznościowe. Przyzwyczailiśmy się do kontaktów online i spędzamy czas na nierealistycznych porównaniach czy pisaniu na komunikatorach. Niby czujemy, że jesteśmy z kimś w stałym kontakcie, ale w rzeczywistości takie relacje nie dają nam satysfakcji. 

Wystarczy zmienić jedną rzecz

Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny z wielu powodów – dla zdrowia psychicznego, szczęścia oraz poczucia zrozumienia i mniejszego przytłoczenia. Eksperci ostrzegają, że samotność jest powiązana z depresją, stanami lękowymi i samobójstwami, a złe relacje społeczne mogą zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Ale jak to osiągnąć? Niedawno zauważyłam, że na mojej lokalnej grupie pojawiają się ogłoszenia. Mamy podają wiek dziecka i okolicę, w której szukają towarzystwa. Umówienie się na spacer, na plac zabaw czy wspólną kawę może być świetnym sposobem na samotność. Ale to także okazja, by w końcu przywrócić równowagę, zrezygnować z wirtualnego życia i powrócić do realnego świata.

Źródło: parents.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/184487,az-66-proc-rodzicow-czuje-sie-tak-kazdego-dnia-samotnosc-to-codziennosc