trend pick me
Młode dziewczyny z pokolenia Z są podatne na trend "pick-me". fot. laura adai/Unsplash
REKLAMA

Trendy wśród pokoleń

Młodzi ludzie jak gąbka chłoną trendy, które podbijają sieć i stają się modą dla tysięcy nastolatek. Tak było np. z zasłanianiem twarzy na fotografiach przez przedstawicieli pokolenia Z. Teraz możemy zaobserwować inną modę, która nie jest żadną nowością, ale na nowo podbija serca młodych.

Chodzi mianowicie o postawę, którą w anglojęzycznych mediach określa się mianem pick-me, czyli w wolnym tłumaczeniu "wybierz mnie". Niektórzy uważają, że trend pochodzi od wyzwania, które w 2016 roku krążyło po Twitterze i polegało na oznaczeniach hashtagiem #TweetLikeAPickMe kobiet i dziewczyn, które wykazywały się pewną postawą. Był to stosunek wyższości wobec innych kobiet i przeświadczenie, że dana dziewczyna będzie świetną żoną.

Jak segreguje się wg tego trendu? Dziewczyny pick-me gotują, sprzątają, karmią swoich partnerów i prawie im usługują, gloryfikując patriarchat. Większość uznaje, że bycie perfekcyjną panią domu jest równoznaczne z byciem idealną partnerką. Trend w 2016 roku ucichł, a osoby go promujące uznano za szowinistyczne.

Moda z TikToka

Teraz trend ponownie pojawił się w mediach społecznościowych: na TikToku pod tym samym hashtagiem pojawiają się tysiące nowych filmów, które nagrywają głównie nastolatki. Hashtag #pickmegirl ma ponad 3,8 miliarda wyświetleń.

Wg Titanii Jordan, szefowej działu ds. rodzicielstwa w Bark Technologies (firmie specjalizującej się w bezpieczeństwie i ochronie dzieci poruszających się w sieci), trend pick-me nie tylko sprawia, że młode dziewczyny są traktowane przedmiotowo. W rozmowie z parents.com powiedziała, że moda, którą pokochały nastolatki, sprawia, że zachowują się nieautentycznie, poniżają inne dziewczyny i burzą wszelkie standardy, które przez lata wywalczyły dla kobiet feministki.

Po co zetkom pick-me?

Dlaczego więc młode dziewczyny, które żyją w tak świadomym świecie, pragną iść za tak szkodliwym trendem, być uległe i widziane jako wyłącznie idealne żony? Wielu zaznacza, że trend wiąże się z poniżaniem rówieśniczek i traktowaniem ich jako osoby gorszego sortu. Według niektórych wiąże się to z tym, że nastolatki sprawdzają swoją niezależność i chcą znaleźć swoją tożsamość. Na pewnym etapie rozwoju młodzież odznacza się większym egocentryzmem, co bardzo wspiera modę na "bycie lepszą niż rówieśniczki".

Eksperci zjawisko łączą również z niepewnością nastolatków i szukaniem swojego miejsca w społeczeństwie. Dzięki pozornej pewności siebie i wywyższaniu się nad rówieśnikami młode dziewczyny uważają, że otrzymają z otoczenia potrzebną im aprobatę i zachwyt, szczególnie ze strony płci przeciwnej (w przypadku osób heteroseksualnych). To stare jak świat szokowanie, by otrzymać od otoczenia choć trochę uwagi.

By tego uniknąć, nie zawsze wystarczy rozmowa z dzieckiem. Warto zacząć od wzmacniania pewności siebie już u kilkulatków, by starsze dziecko nie musiało walczyć z brakiem uwagi i wsparcia ze strony otoczenia. Kiedy nastolatek rozumie swoje emocje i umie komunikować swoje potrzeby, nie wykazuje podatności na tego typu trendy jak pick-me.

Źródło: womensmediacenter.com, parents.com

Czytaj także: