"Na pewno sobie nie poradzę", "Nie zaliczę tego testu", "I tak mnie nikt nie lubi", "Jestem do niczego" – słyszysz takie zdania od dziecka? Czasami każdemu zdarza się tak pomyśleć o sobie, gorzej jeśli jest to główna narracja w naszym życiu. Aby pomóc dziecku uwierzyć w swoje siły, sięgnij po afirmacje. Takie jak tych 15 zdań, które warto powtarzać każdego dnia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Afirmacja – słowo, które od pewnego czasu robi furorę w mediach społecznościowych. Afirmujemy życie, miłość, siebie. Według definicji Słownika Języka Polskiego PWN jest to "zgoda na coś, uznanie czegoś za dobre". Natomiast w psychologicznym, tudzież coachowskim, ujęciu afirmacje to pozytywne zdania i myśli, które mają zmieniać nasz sposób myślenia, poprawiać samopoczucie, budować przekonanie o swojej sprawczości i mocy.
Może wypróbujesz je z dzieckiem, by pomóc mu budować pewność siebie i wiarę we własne siły? Nasze dzieci dorastają w czasach ogromnej presji ze strony influencerów, mediów społecznościowych i rówieśników. Specjaliści biją na alarm, że kondycja psychiczna dzieci i młodzieży jest bardzo krucha, mówi się wręcz o kryzysie. Tym bardziej warto sięgnąć po narzędzia, które mogą pomóc wzmocnić dziecko. I to w domu, w miły i więziotwórczy sposób!
15 afirmacji dla dziecka
O poniższych afirmacjach napisała dziennikarka Angela Anagnost-Repke w portalu poświęconym wychowywaniu nastolatków. Jak sama zauważa, początkowo była sceptycznie nastawiona do afirmacji, bo zdania te wydawały jej się zbyt trywialne. Jednak z czasem zauważyła, że naprawdę działają.
"Po krótkim czasie dzieci zaczynają powtarzać sobie te mantry, kiedy ich potrzebują. Pomyśl o tym, jak o sadzeniu nasion. W końcu coś z nich wykiełkuje i zobaczysz, jak dzieci to wykorzystują”, pisze Repke. Oto 15 proponowanych przez nią afirmacji, niektóre nadają się już dla małych dzieci, inne będą bardziej odpowiednie dla nastolatków:
Mogę robić trudne rzeczy.
Jestem wystarczający.
Wierzę w siebie.
Jestem z siebie dumny.
Moje ciało wiele potrafi.
Jestem odważny.
Kontroluję swoje myśli i reakcje.
Wierzę w swoją intuicję.
Zasługuję na przyjaciół, którzy kochają mnie takim, jakim jestem.
Szanuję swoje emocje.
Mój umysł i ciało zasługują na odpoczynek.
Mam prawo stawiać innym granice.
Pokonuję trudności.
Wizualizuję swój sukces.
Jestem empatyczny.
Jak używać afirmacji z dziećmi?
Nie chodzi o to, żeby codziennie recytować je wszystkie. Jak widzisz, są to zdania, które można powtarzać w różnych sytuacjach. Traktuj je jak mantry. Dobrym pomysłem, zdaniem Repke, jest wybranie sobie jednej afirmacji na tydzień i napisanie jej na kartce. Taką karteczkę umieszczamy w różnych miejscach domu, tak żeby dziecko (i my sami) mogło ją przeczytać wielokrotnie. Możesz też wrzucić ją do kieszeni kurtki, śniadaniówki, przykleić do lustra w łazience czy zawiesić na lodówce.
Nie wszystkie afirmacje zadziałają równie skutecznie, ale jeśli wierzysz w moc słów, warto spróbować. To przekaz, który ma działać podprogowo. "Chodzi o to, żeby część tej pozytywnej rozmowy z samym sobą w końcu zadziała magicznie w psychice naszych dzieci i żeby zaczęły one bardziej wierzyć w siebie", przekonuje Repke.