Nawet jeśli skończyłeś szkołę wiele lat temu, to przed matematyką nie uciekniesz. Obecna jest w naszym życiu każdego dnia, choć ewidentnie technologia sprawia, że nasze szare komórki nieco się rozleniwiły. A to niedobrze! By je skutecznie rozruszać, wystarczy wykonywać proste działania matematyczne.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zdolność szybkiego kojarzenia, logicznego myślenia, zapamiętywania czy wyciągania wniosków? To bardzo się przydaje, a łamigłówki, czy działania matematyczne pomagają trenować właśnie te umiejętności. Od lat nie wykonujesz prac domowych z matmy? Warto do tego wrócić.
Niby proste działanie
Czy wiesz, na jakim poziomie są twoje zdolności matematyczne? Wykonaj proste działanie i przekonaj się, czy przypadkiem nie powinieneś częściej ćwiczyć. Powyższa łamigłówka jest skierowana do uczniów podstawówki i sprawdza, czy uczeń nauczył się kolejności wykonywania działań.
To z pozoru banalne działanie, ale wielu dorosłym sprawiło nie lada problem. Internauci wręcz kłócą się o prawidłowy wynik. A tobie udało się go obliczyć:
5−5⋅5+5=?
Dorośli popełniają błąd
Wyjaśniamy, jak prawidłowo obliczyć powyższe działanie. Tak naprawdę wystarczy przypomnieć sobie, jaka jest kolejność wykonywania działań. To ona jest kluczowa i to właśnie brak tej wiedzy sprawia, że internauci popełniają błąd. Obliczanie powinno zaczynać się od wyliczenia wartości w nawiasie, następne są potęgi, dzielenie i mnożenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie. W tym przypadku mamy tylko odejmowanie, mnożenie i dodawanie.
Stosując się do prawidłowej kolejności wykonywania działań, wiemy, że należy zacząć od mnożenia. Następnie odejmowanie i dodawanie:
5−5⋅5+5=?
5−25+5=?
-20+5=-15
Otrzymałeś inny wynik? To oznacza, że popełniłeś błąd w obliczeniach. Spokojnie nikt nie postawi ci za to złej oceny. Te czasy na szczęście już minęły. Jednak to znak, że warto od czasu do czasu nieco przypomnieć sobie podstawy matematyki. Jeśli nie przepadasz za działaniami, spróbuj logicznych łamigłówek czy graficznych zagadek na spostrzegawczość. Powodzenia!