Zmorą każdego rodzica są szkolne zadania, na które sam nie zna odpowiedzi. Bo jak tu wyjaśnić dziecku, że mama nie ogarnia pracy domowej na poziomie szkoły podstawowej? Dla osób, które nie przepadają za logicznymi łamigłówkami, takie zadania stanowią nie lada wyzwanie, ale warto do nich wracać, nie tylko po to, by pomóc własnemu dziecku. Mamy dla was jedno z nich.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Matematyka to nie tylko nauka dodawania, odejmowania czy tabliczki mnożenia. Wśród zadań domowych dla uczniów klas 1-3 nie brakuje logicznych łamigłówek. Bywają one nie lada wyzwaniem dla osób, które szkołę skończyły już dawno temu. I jak tu pomóc dziecku, gdy nie masz pojęcia, jak zabrać się za zadanie?
Zadanie dla drugoklasisty
Z poniższym zadaniem poradzi sobie chyba większość 2-klasistów, ale ich rodzice już niekoniecznie. Takie diagramy budzą sporo niepewności, bo umiejętność dodawania jest tu drugorzędna, a liczy się przede wszystkim logiczne myślenie.
Jaka liczba powinna się znaleźć w kółku ze znakiem zapytania?
Kółka i prowadzące od nich linie mogą nieco mylić, bo tak naprawdę mamy tu do czynienia z klasycznym kwadratem magicznym.
Prawidłowa odpowiedź to 6, gdyż suma cyfr we wszystkich wierszach i kolumnach wynosi 15. Co więcej, żadna cyfra się nie powtarza i brakuje właśnie 6. To nie było wcale takie trudne, prawda?
Gimnastyka dla mózgu
Choć my już dawno zakończyliśmy szkolną edukację, to jednak nie warto ograniczać się jednie do prac domowych własnego dziecka. Gry logiczne poprawiają pamięć, pobudzają mózg do pracy i wysiłku. Wiedziałaś, że regularne rozwiązywanie sudoku to doskonały trening mózgu, dzięki któremu można poprawić koncentrację? To przecież coś, co przyda się nie tylko dzieciom! W drodze do pracy, zamiast kolejny raz bez sensu scrollować Facebooka, warto zainstalować aplikację z logicznymi łamigłówkami, która nieco rozrusza twoją głowę.
To teraz coś nieco trudniejszego. Jaka liczba powinna znaleźć się w miejscu, gdzie jest znak zapytania?
Odpowiedź to 17. Otóż w każdym z małych kółek znajduje się suma dwóch cyfr zapisanych w dużym kole. Których? Chodzi o te, które znajdują się po przeciwległej stronie koła, po lewej i prawej stronie linii prowadzącej od danego kółeczka. Np. 4+1=5, 7+5=12 itd.