Chcesz sprawdzić, co pamiętasz ze szkolnych lat? Oto proste działanie matematyczne, które zweryfikuje twoją wiedzę. Uczniowie starszych klas bez problemu wszystko policzą w pamięci i szybko podadzą prawidłowy wynik, a ty?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rozwiązywanie matematycznych łamigłówek czy podchwytliwych równań to świetna rozrywka. Mogą jednocześnie odprężać, jak i stanowić niemałe wyzwanie. Wiele działań krąży w sieci, a internauci spierają się oto, jaki jest prawidłowy wynik.
Warto pamiętać, że to nie tylko okazja do dobrej zabawy, podbudowania ego czy też odkurzenia dawno nieużywanej wiedzy. To także świetny trening dla twojego mózgu. Taka gimnastyka poprawia koncentrację, trenuje pamięć i spostrzegawczość, co może się przydać także w życiu codziennym. Sprawdź więc, czy obliczysz to działanie bez użycia kalkulatora?
Proste równanie
Teoretycznie każdy z nas powinien poradzić sobie z tym wyzwaniem: nie ma potęg i ułamków, jedynie mnożenie i dzielenie. Tylko jaka była prawidłowa kolejność wykonywanych działań? Pamięć potrafi szwankować.
10 : (4−4 : 2)⋅5 =?
Większość uczniów najpewniej nawet nie siliłaby się na szukanie kalkulatora w telefonie. Szybkie obliczenie w pamięci i gotowy prawidłowy wynik. Choć to nie jest zbyt skomplikowane działanie, to niewielu dorosłym udaje się podać prawidłową odpowiedź. Jak to możliwe?
Otóż wykonują działania w niewłaściwej kolejności. A więc jak zrobić to prawidłowo? Oto mała podpowiedź: najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie mnożenie lub dzielenie (od lewej do prawej), a na końcu dodawanie lub odejmowanie (również od lewej do prawej).
Oznacza to, że obliczenia należy wykonać w poniższy sposób:
10 : (4−4 : 2)⋅5=?
10 : (4− 2)⋅5 =?
10 : 2⋅5 =?
5⋅5 = 25
Prawidłowa odpowiedź to 25. Udało ci się to samodzielnie obliczyć?