Matematyczne zagadki to nie tylko zadania, które rozwiązuje twoje dziecko w ramach pracy domowej. Często to łamigłówki, które zajmują również dorosłych – wielu robi je dla rozrywki i ćwiczenia "szarych komórek". Rozwiązywanie matematycznych działań, które nie są oczywiste, wspiera koncentrację i pamięć, podobnie jak rozwiązywanie krzyżówek.
Kolejność działań jest kluczowa
W sieci krąży tego typu działanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się banalnie proste. Prawidłowe rozwiązanie podają jednak tylko ci, którzy wiedzą, w jakiej kolejności należy wykonywać działania matematyczne.
60:5(7-5)=?
Pierwszy krok to obliczenie z nawiasu, przez które mnożymy resztę:
60:5(2)=?
Następnie wykonujemy dzielenie, a dopiero na koniec mnożenie tego, co zostało w nawiasie, czyli:
12x2=24
Prawidłowa odpowiedź w zadaniu to 24.
Kluczem do rozwiązania równania jest znajomość kolejności wykonywania działań. To element, którego dzieci uczą się od 4 klasy szkoły podstawowej, gdy zakres przedmiotów zwiększa się po nauczaniu początkowym.
Zgodnie z tą wiedzą w równaniach najpierw należy wykonać wszystkie działania z nawiasów, potęgowanie, następnie mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej), potem dodawanie i odejmowanie (również od lewej do prawej). Wiele osób o tym nie pamięta i chce wykonywać działanie linearnie, przez co otrzymuje błędną odpowiedź.