Jeśli lubisz rozwiązywać zagadki, zdecydowanie powinieneś spróbować rozwiązać również podchwytliwe działanie matematyczne. Przyjrzyj się uważnie poniższemu zadaniu, czy potrafisz szybko udzielić prawidłowej odpowiedzi?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Powyższe działanie wydaje się banalnie proste i w sumie takie jest. Potwierdzi to wielu uczniów, którzy z takimi zagadnieniami mają do czynienia na każdej lekcji matematyki. Jednak, gdy człowiek kończy szkołę, część wiedzy gdzieś ucieka. Nagle z pozoru łatwe zadanie może okazać się nie lada wyzwaniem.
Przekonało się o tym wielu internautów, którzy zbyt pochopnie wyciągnęli wnioski i podali nieprawidłowy wynik, nawet jeśli korzystali z kalkulatora!
Zadanie dla 5-klasisty
Ponieważ zadanie wygląda na łatwe, każdy upiera się przy swojej odpowiedzi. Przecież nie ma tu gdzie popełnić błędu.
122:2⋅5-9=?
Aby prawidłowo rozwiązać to działanie, należy zachować kolejność działań. To brak właśnie tej wiedzy sprawia, że wiele osób popełnia błąd. Choć może kusić, by najpierw pomnożyć, potem odjąć, a dopiero na końcu podzielić, to w rzeczywistości prawidłowa kolejność jest zupełnie inna.
Prawidłowa odpowiedź
Każdy uczeń wie, że najpierw wykonujemy mnożenie i dzielenie, a dopiero potem dodawanie i odejmowanie. Jeśli w wyrażeniu arytmetycznym dzielenie i mnożenie występuje obok siebie, jak w powyższym zadaniu, to wykonujemy je od lewej do prawej.
Oznacza to, że najpierw należy wykonać dzielenie, czyli: 122:2= 61.
Następnie mnożymy, czyli 61⋅5=305.
Na koniec trzeba jeszcze odjąć 9, czyli 305−9=296. Zatem prawidłowa odpowiedź to 296.
Podałeś prawidłowy wynik? Barwo! Jednak jeśli się nie udało, to się nie poddawaj. Rozwiązywanie takich łamigłówek pomaga zachować bystrość umysłu oraz poprawia zdolność szybkiego i logicznego myślenia. To nie tylko atut przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, dzięki temu twój umysł staje się także bardziej elastyczny w szkole, pracy, a także w życiu osobistym.