Język polski z pewnością do łatwych nie należy i nierzadko zdarza nam się zastanawiać, jak zapisać coś poprawnie. Jakby było mało, że musimy rozróżniać te wszystkie ó i u, rz i ż, to jeszcze dochodzi kwestia pisowni łącznej i rozłącznej! Kto by to wszystko ogarnął? A no my powinniśmy... i to już na poziomie ukończenia szkoły podstawowej. Jak nam się udaje?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Różnie. Świetnym przykładem jest zadanie z ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty, na które uczniowie wskazywali jako na najtrudniejsze. I nie, nie było to zadanie z ślimakożółwiem – ono było tylko (nieoczekiwanie!) podchwytliwe. Kłopoty uczniom sprawiło zadanie 17 z zakresu kształcenia językowego. Poprawnie wykonało je tylko 51 proc. ósmoklasistów. A Ty wiedziałabyś od razu, jak odpowiedzieć?
Tylko połowa ósmoklasistów znała odpowiedź
W zadaniu 17 na egzaminie z polskiego w 2023 roku uczeń ósmej klasy musiał rozpoznać stopień przysłówka i wyjaśnić zasady pisowni partykuły nie z przysłówkiem w stopniu najwyższym. Pełna treść zadania brzmiała następująco:
"Dokończ poniższe zdania. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D.
W wypowiedzeniu W kuchni sprawdzasz się najlepiej przy robieniu herbaty podkreślony wyraz to przysłówek w stopniu wyższym (A)/najwyższym (B). Zgodnie z zasadami poprawności ortograficznej partykułę nie z wyrazem najlepiej należy zapisać łącznie (C)/rozdzielnie (D)".
Jak jest poprawna odpowiedź?
Prawidłowa odpowiedź brzmi: najlepiej to przysłówek w stopniu najwyższym (B), a partykułę nie piszemy z przysłówkiem w stopniu najwyższym rozdzielnie. Czyli tutaj: nie najlepiej.
Przykład: W 2023 roku ósmoklasiści poradzili sobie nie najlepiej z zadaniem 17 z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Wiedziałaś od razu? Jeśli chcesz się sprawdzić w pozostałych zadaniach z egzaminu ósmoklasisty z 2023 roku, tu znajdziesz arkusz egzaminu z języka polskiego.
Jak wypadł egzamin ósmoklasisty z polskiego w 2023 roku?
Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2023 roku wyniósł 29,7 punktów, czyli 66 proc. (w 2022 roku było to 60 proc.). I o ile zadania z zakresu kształcenia literackiego i kulturowego nie przysporzyły uczniom większego problemu – średnio rozwiązywali je na 76 proc., to już wypracowanie wypadło dużo słabiej – 59 proc., podobnie jak zadania z zakresu kształcenia językowego (sprawdzające umiejętności korzystania ze słownika, interpunkcji oraz gramatyki i ortografii) – 65 proc., co jest dużym wzrostem w porównaniu z 44 proc. w 2022 roku.