"Gdy tylko miałam zły dzień, moja mama mówiła…" – tak rozpoczyna się post na instagramowym profilu Big Life Journal. Szukasz teraz w głowie wspomnień tego, co mówiła twoja? Ja tak. Moja siadała obok, przytulała i mówiła, że będzie dobrze. I wierzyłam jej. I wiesz co? W końcu zawsze było!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Czy zdarza ci się czuć przytłoczoną, kiedy twoje dziecko ma gorszy dzień? Szukasz gorączkowo pomysłów na to, co mu powiedzieć, żeby poczuło się lepiej? Zastanawiasz się, jak okazać mu wsparcie? Z pewnością wiesz już, że komunikaty: "to nic takiego, zaraz przejdzie, daj już spokój, uśmiechnij się", to droga donikąd. Nie dość, że odbierają dziecku prawo do przeżywania swoich emocji, umniejszają je, to też zwyczajnie w niczym nie pomagają.
Łatwo to sprawdzić: przypomnij sobie, jak się czujesz, kiedy to tobie ktoś mówi coś takiego, gdy masz zły dzień. No właśnie. Na szczęście jednak możemy się wspomóc radami mądrzejszych od nas. Na półkach księgarń oraz w przestrzeni internetu nie brakuje wskazówek od specjalistów od dziecięcych emocji: psychologów dziecięcych, pedagogów, psychiatrów. Warto z tego korzystać.
Co powiedzieć dziecku, kiedy ma zły dzień?
Niedawno trafiłam na wspomniany już post Big Life Journal. To platforma rodzicielska z wiedzą z zakresu psychologii i metod wychowawczych opartą na badaniach naukowych. Pomyślałam, że podzielę się z tobą tym postem, bo od czego jesteśmy, my mamy, jeśli nie od tego, żeby sobie pomagać w tej nie zawsze łatwej drodze świadomego macierzyństwa?
"Dziś nie trwa wiecznie". Wzmacniamy swoją odporność psychiczną, kiedy wiemy, że trudne emocje z czasem mijają.
"Jestem przy tobie". Nieoceniająca obecność bliskiej osoby pozwala nam poczuć się bezpiecznie, kiedy przeżywamy trudne emocje.
"To ok nie czuć się ok". Normalizowanie trudnych emocji pozwala dziecku pozbyć się wstydu i poczucia winy, że je przeżywa.
"W ciemności wypatruj gwiazd". Znajdowanie pozytywów i rzeczy, za które możemy być wdzięczni, daje nam powód, by iść dalej.
"Też tak kiedyś miałam". Wiedza o tym, że inni także borykali się z podobnym problemem, pomaga znaleźć w sobie wyrozumiałość i współczucie dla samego siebie.
"Skup się na tym, co teraz". Skoncentrowanie się na chwili obecnej to ważne ćwiczenie uważności. Pomaga uspokoić nasz układ nerwowy.
"Zastanów się, czego możesz się dzięki temu nauczyć". Każde wyzwanie czyni nas silniejszymi, jeśli dzięki niemu odkrywamy jakąś prawdę o sobie, innych czy o świecie.
A czasami jedyne, czego nam wszystkim potrzeba, to żeby ktoś posiedział przy nas w ciszy. I to naprawdę może wystarczyć, a na pewno jest lepsze od tego, co mówi mama jednej z komentujących ten post: "Przestań płakać i idź do swojego pokoju!". I to też, niestety, jest coś, co wiele z nas mogło usłyszeć w dzieciństwie od swoich mam.
Matki mogą zmieniać świat. Ważne, by zmieniały go na lepsze. I po to właśnie są te zdania. W ciemności wszystkie wypatrujmy gwiazd!