logo
Rozwiązywanie takich zagadek to świetne ćwiczenie mózgu. fot. mamaDu.pl
Reklama.

Herkules Poirot, postać stworzona przez Agathę Christie, często podkreślał, jak dumny jest ze swoich "małych szarych komórek". Nie musisz jednak nazywać się Poirot, by rozwiązać to zadanie, a wytężenie "małych szarych komórek" od czasu do czasu z pewnością nie zaszkodzi.

Ba! Podobno rozwiązywanie tego typu zadań i innych matematycznych łamigłówek jest świetną gimnastyką mózgu, która poprawia pamięć i koncentrację, pobudza kreatywność i pozytywnie oddziałuje na nasze zdolności poznawcze.

Poniższe zadanie jest banalne, a uczniowie starszych klas podstawówki poradzą sobie z nim w okamgnieniu. Ja, o dziwo, też je prawidłowo rozwiązałam, choć jak wspomniałam przy okazji innego równania, z matematyki jestem kiepska... Zatem do dzieła!

Rozwiążesz to równanie bez kalkulatora?

By odnaleźć liczbę kryjącą się pod znakiem zapytania w poniższym równaniu, trzeba odnaleźć zastosowany klucz. Nie trzeba przypominać sobie kolejności wykonywania działań, a potęgowanie. Umysły ścisłe obliczą prawidłowy wynik w chwilę, jednak niektórym może być potrzebna kartka i długopis lub kalkulator.

1=4 2=16 3=64 4=?

Udało ci się znaleźć regułę i obliczyć, co kryje niewiadoma? Prawidłowa odpowiedź to 256.

By rozwiązać to zadanie, należy zastosować wzór: 4x=Y. Zgodnie z nim otrzymujemy równania:

41=4 42=16 43=64 44=256

Dajcie znać, czy udało wam się odgadnąć prawidłowy wynik. Pokażcie też to zadanie swoim dzieciom! Ciekawe, czy poradzą sobie lepiej (lub szybciej) od dorosłych...

Czytaj także: