Jeśli masz w domu przedszkolaka, to w grudniu nie możesz czuć się bezpiecznie. Twój malec ma kontakt z innymi dziećmi i prędzej czy później przyniesie do domu rewelację pod tytułem: "A Krzyś to mówi, że mikołaja to nie ma". Myślałam, że to nastąpi dopiero w szkole podstawowej. Zgłupiałam, gdy kilka lat temu moja 4-letnia córka zażądała wyjaśnień.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pierwsza myśl: złość i żal, ale i panika. Nie byłam na to absolutnie gotowa. Nie wyobrażałam sobie, by tak małemu dziecku wyjawić całą prawdę. Grając na zwłokę, zaczęłam dopytywać o dokładne słowa Krzysia. Z relacji córki wynikało, że chłopiec nigdy nie wierzył w mikołaja. W jego domu nie ma takiej tradycji. Oznaczało to, że maluch od urodzenia wie, że prezenty pod choinką kładą mama i tata. Z jednej strony każdy rodzic ma do tego prawo, z drugiej taka szczera prawda może zniszczyć święta komuś innemu.
Absolutnie nie wiedziałam, co mam powiedzieć i wtedy odezwał się mój mąż, ratując całą tę sytuację. "To Krzyś ma bardzo smutne święta, skoro nie wierzy w mikołaja" – wyjaśnił. Córka uznała więc, że mikołaj przychodzi tylko do tych, którzy w niego wierzą (dlatego reszcie to rodzice muszą kupować zabawki) i ona ma zamiar wierzyć.
Chyba nie o mikołaja chodzi
I może Krzyś wcale nie ma smutnych świąt, ale myślę sobie, że w takim świątecznym sposobie obdarowywania jest coś magicznego i ten chłopiec coś tam jednak traci. Wielu dorosłych ma dylemat, czy oszukiwać dziecko. Jednak zastanawiając się głębiej nad genezą świątecznego obdarowywania, wcale nie chodzi o faceta w czerwonym kubraku. Liczy się niespodzianka, zaskoczenie, ale i radość z tego, że ktoś o nas pomyślał. A przynajmniej tak było i jest w moim rodzinnym domu.
Dziś córka ma lat 10 i mówi, że wierzy w mikołaja, choć od dawna wie, co i jak. Wierzy w magię świąt, obdarowywanie, niespodzianki i sprawianie sobie nawzajem przyjemności zupełnie inaczej, niż robimy to z okazji urodzin czy dnia dziecka. Każdy z nas jest mikołajem, ale i każdy dostaje coś od mikołaja.
Bywały lepsze i gorsze czasy, skromniejsze i większe prezenty, niezmiennie jednak pojawiają się one po Wigilii niepostrzeżenie i zawsze są totalną niespodzianką (jakoś zwyczaj pisania listów u nas się nie przyjął). Ta niepewność, co dokładnie znajdziemy pod choinką, jest super. Świetnie się znamy i słuchamy uważnie, więc prezenty zawsze są bardzo udane.
Uwielbiam patrzeć na ten zachwyt u małych i dużych, gdy siedząc wspólnie pod choinką, odwijamy świąteczny papier z paczek.
Ja tam nadal wierzę, że prezenty są od mikołaja, a ty? ;)