Jako dorośli, a szczególnie jako rodzice, stajemy się w pełni odpowiedzialni za swoje czyny, myśli, decyzje. Książki autorstwa tych, którzy mają większą od nas wiedzę, kursy, filmy, to wszystko dodatek. Rdzeniem tego, co widzą i naśladują nasze dzieci, jest nasze zachowanie, każdego dnia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Możemy się wzbogacać i napełniać wiedzą, finalnie jednak warto zadbać o siebie na bardzo podstawowym poziomie i zadać sobie pytanie: czy jestem dla siebie samej wystarczająco dobra?
Czy nie zapominam, że jestem dorosła, że mam granice, że nie muszę robić tego, czego ktoś ode mnie oczekuje? Takie pytania stawia przed nami dr Patrycja Ostrogska, naukowczyni, która obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki w obszarze psycholingwistyki i neurodydaktyki. Od ponad dwóch dekad pracuje z dziećmi i ich rodzinami.
"I tak nie wszyscy nas lubią"
Ostrogska publikuje film, w którym jest aktorką i reżyserką w jednym. W kilkunastu sekundach portretuje kilka klasycznych sytuacji, w których nasza asertywność jest wystawiana na próbę, i przerywa je, by zwrócić się stronę obserwatora.
"Zapomniałam, że jestem dorosła i mogę po prostu nie iść. Nie muszę się tłumaczyć".
"Choć jak tak się zastanowię, to wcale tego nie chcę. Mam prawo zmienić zdanie".
A państwo?
Kiedy ostatnio powiedzieliście szczerze, że nie chcecie gdzieś być? Kiedy mieliście odwagę zadbać o własny dobrostan, kosztem niezadowolenia innych? Próbujemy nauczyć nasze dzieci wolności, musimy jednak zacząć od ustanowienia granic własnej.