Zwykła zabawa czy jednak objaw autyzmu? Wielu rodziców może zadawać sobie to pytanie, obserwując zachowanie swoich dzieci. Szwedzka TikTokerka pokazuje na przykładzie własnego synka, jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców. Podkreśla jednak: to, że twoje dziecko kołysze się lub bawi paluszkami, to za mało, by postawić diagnozę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Objawy autyzmu mogą czasem zostać niezauważone, bo przypominają zabawę: dziecko może skakać, kręcić się w kółko, chować czy kołysać.
Anina Laroma publikuje filmy, na których pokazuje objawy autyzmu u swojego synka, by pomóc rodzicom wychwycić niepokojące zachowania.
Przy jednym z ostatnich filmów TikTokerki pojawiły się zarzuty, że niepotrzebnie straszy rodziców.
Wczesne objawy autyzmu na filmie
Anina Laroma z Valberg w Szwecji jest mamą niespełna 4-letniego Vilhelma, chłopca w spektrum autyzmu. Szwedka na swoim profilu @happy_ville na TikToku oswaja temat nieneurotepowości i edukuje rodziców i opiekunów, by mogli jak najszybciej reagować na potrzeby swoich dzieci. W jednym z ostatnich filmów – który wyświetlono ponad 270 tys. razy – wskazuje objawy autyzmu, które mogą być widoczne nawet u niemowląt. To:
W komentarzach pojawiły się zarzuty pod adresem Laromy, że "straszy inne mamy", bo "dosłownie wszystkie małe dzieci tak robią". TikTokerka kilkukrotnie podkreśliła jednak, że występowanie tych objawów to za mało, by zdiagnozować autyzm, ale powinny one zwrócić uwagę rodziców. "Pamiętajcie, wszystkie małe dzieci czasem tak robią, ale to częstotliwość takich zachowań może być sygnałem, że coś jest nie tak" – odpowiedziała mama Vilhelma na jeden z takich komentarzy. "Dobrze mieć świadomość istnienia takich 'czerwonych flag', by jak najwcześniej zainterweniować i wspierać rozwój dziecka" – dodała.
Należy podkreślić, że takie zachowania mogą (choć nie muszą!) świadczyć o neuroróżnorodności dziecka, dlatego warto skonsultować je w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Diagnozę stawia się jednak nie tylko na podstawie powyższych objawów – bierze się również pod uwagę zdolności komunikacyjne dziecka czy odnajdywanie w sytuacjach społecznych, nawiązywanie interakcji z innymi osobami.
U Vilhelma zdiagnozowano autyzm nie tylko dlatego, że często przyglądał się swoim paluszkom, kołysał czy kręcił trzymanymi w rączkach przedmiotami. Takie zachowania, pojawiające się nieregularnie, raz na jakiś czas, mogą być zwykłą zabawą. W przypadku Vilhelma ważnym czynnikiem były trudności z komunikowaniem się z otoczeniem, nawet rodzicami. Choć chłopiec wkrótce skończy 4 lata, dopiero niedawno pierwszy raz powiedział "mama".
Inne objawy autyzmu
W innych filmach TikTokerka wymienia kolejne objawy, które powinny przykuć uwagę rodziców i opiekunów, bo mogą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu u dziecka. Należą do nich: