mamDu_avatar

Projekt ustawy o menstruacji gotowy. Co się zmieni po jej wprowadzeniu?

Redakcja MamaDu

09 marca 2023, 13:08 · 3 minuty czytania
To pierwsza taka ustawa w historii Polski. Projekt stworzyła Okresowa Koalicja, a poparcie zadeklarowały parlamentarzystki z różnych stron polskiej sceny politycznej. Co ma zmienić w życiu kobiet ustawa o menstruacji? Jej założenia działaczki Okresowej Koalicji przedstawiły 8 marca 2023 r. podczas konferencji prasowej w Senacie.


Projekt ustawy o menstruacji gotowy. Co się zmieni po jej wprowadzeniu?

Redakcja MamaDu
09 marca 2023, 13:08 • 1 minuta czytania
To pierwsza taka ustawa w historii Polski. Projekt stworzyła Okresowa Koalicja, a poparcie zadeklarowały parlamentarzystki z różnych stron polskiej sceny politycznej. Co ma zmienić w życiu kobiet ustawa o menstruacji? Jej założenia działaczki Okresowej Koalicji przedstawiły 8 marca 2023 r. podczas konferencji prasowej w Senacie.
Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich środków menstruacyjnych – wynika z danych cytowanych na stronie Okresowej Koalicji. fot. Jakub Kaminski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Okresowa Koalicja przedstawiła podczas konferencji prasowej w Senacie założenia ustawy o menstruacji "Tak dla podpasek".
  • Projekt Okresowej Koalicji zakłada wprowadzenie darmowych podpasek do wszystkich polskich szkół.
  • Apel do rządzących o wprowadzenie ustawy o menstruacji znajduje się na stronie internetowej takdlapodpasek.pl i może podpisać go każdy z nas.

Ustawa o menstruacji ma wprowadzić darmowe podpaski oraz edukację na temat zdrowia menstruacyjnego do wszystkich polskich szkół. Dlaczego to ważne? Z najnowszego sondażu Kantar na zlecenie Kulczyk Foundation wynika, że:

  • 67 proc. Polek przyznaje, że zdarzyło im się nie mieć w szkole dostępu do podpasek czy tamponów podczas miesiączki
  • 54 proc. nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu
  • 21 proc. dziewczynek musiało zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.

Zdaniem 64 proc. Polek i Polaków środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo. I to właśnie ma zagwarantować projekt Okresowej Koalicji: środki higieny menstruacyjnej powinny być w każdej szkolnej toalecie tak jak papier toaletowy czy mydło.

Tak dla podpasek

Podobne przepisy i programy wprowadziły już w Europie Anglia, Szkocja i Francja. Inicjatywę wprowadzenia ustawy o menstruacji w Polsce może poprzeć każdy z nas. Wystarczy wejść na stronę TakDlaPodpasek.pl i podpisać apel. Dane z raportu Kulczyk Foundation dowodzą niezbicie, że wiele kobiet i dziewczynek cierpi z powodu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego w polskich szkołach. Pora to zmienić!

– Dbanie o zdrowie menstruacyjne to także troska o zdrowie psychiczne nastolatek. Z powodu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego czy stygmatyzacji na tle miesiączki, dziewczynki są poddawane ogromnej presji społecznej. Jak może czuć się dziewczynka, która zauważa po reakcjach otoczenia, że posiadanie okresu jest czymś złym? Zróbmy wszystko, żeby zapewnić im darmowy dostęp do środków higieny menstruacyjnej. To my, dorośli, mamy obowiązek o nie zadbać – przekonywała na konferencji prasowej Okresowej Koalicji Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Polityczki: "Jesteśmy z wami"

Obecne na konferencji polityczki Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy zadeklarowały swoje poparcie dla ustawy: – Jesteśmy z różnych opcji, ale wszystkie popieramy tę inicjatywę. Będziemy robić wszystko, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Wsparły ją m.in. Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałkini Senatu z Lewicy i Urszula Pasławska, posłanka i wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego.

To obowiązek państwa

O potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania mówiła również Magdalena Schejbal z Różowej Skrzyneczki. W projekcie ustawy chodzi o to, by to państwo walczyło z ubóstwem menstruacyjnym, a nie aktywiści:

– Za Różową Skrzyneczką, za tym pudełeczkiem, stoją ludzie. Ludzie, którzy w całej Polsce pragną, żeby takie skrzynki były zapełniane artykułami pierwszej potrzeby w czasie menstruacji. W każdej szkole, w każdym miejscu użyteczności publicznej. Ci ludzie czekają również na to, żeby zdjąć z naszych barków tę odpowiedzialność. Żeby państwo, które dba o swoje obywatelki i obywateli, przejęło ten trudny, ale bardzo ważny obowiązek. Będziemy wszystkie, jak tutaj stoimy, do tego dążyć – mówiła Schejbal.

Okres w moim życiu

W ramach akcji Tak Dla Podpasek ruszyła też kampania społeczna "Okres w moim życiu", której celem jest budowanie świadomości wokół tematu miesiączki. Swoich głosów poparcia użyczyły jej m.in. Young Leosia, Katarzyna Figura, Anita Sokołowska, Ola Hamkało, Agata Młynarska i Karolina Brzuszczyńska (Way of Blonde). W filmach, które można obejrzeć na stronie okreswmoimzyciu.pl, każda z tych kobiet opowiada własną historię. Wszystko po to, by przełamać tabu wokół menstruacji. 

źródła: informacja prasowa, okreswmoimzyciu.pl, takdlapodpasek.pl 

Czytaj także: https://mamadu.pl/164392,brak-srodkow-higienicznych-w-szpitalach-kobiety-nie-maja-podpasek