Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, te składki są obowiązkowe i odprowadza je za ciebie twój pracodawca.
Jeśli jednak prowadzisz działalność gospodarczą lub pracujesz na podstawie umowy zlecenia, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Ty wybierasz, czy chcesz płacić składki. Jeśli je opłacasz, w określonych sytuacjach należy ci się zasiłek opiekuńczy, tak samo, jak gdybyś miała umowę o pracę.
W czasie pandemii, kiedy zamykano żłobki, przedszkola i szkoły, wniosek o zasiłek opiekuńczy mógł składać zarówno rodzic, jak i jego pracodawca, dołączając do zaświadczenia Z-3/Z-3a skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B i poświadczyć jego zgodność z oryginałem.
Teraz skan wniosku o zasiłek opiekuńczy złożony przez pracodawcę nie zostanie już uznany przez ZUS. Oryginał wniosku musi zostać dostarczony przez samego ubezpieczonego. Jeśli więc chcesz otrzymać zasiłek opiekuńczy w terminie, pamiętaj o prawidłowym złożeniu wniosku. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie lub online przez stronę PUE ZUS.
Zasiłek opiekuńczy należy się pracującym rodzicom, którzy muszą m.in. zaopiekować się chorym dzieckiem lub zdrowym dzieckiem (do lat 8), jeśli:
Szczegółowe sytuacje, w których możesz uzyskać zasiłek opiekuńczy, znajdziesz na stronie ZUS.
źródła: zus.pl, biznes.interia.pl
Czytaj także: https://mamadu.pl/144827,l4-na-dziecko-komu-przysluguje-i-ile-wynosi-zwolnienie-na-dziecko