ZUS zmienia zasady. Prosty błąd i nici z zasiłku opiekuńczego na dziecko
Redakcja MamaDu
24 lutego 2023, 13:41·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 24 lutego 2023, 13:41
Jeśli masz ubezpieczenie chorobowe, przysługuje ci w określonych sytuacjach prawo do zasiłku opiekuńczego. Musisz jednak wiedzieć, że zmieniły się zasady składania wniosku o ten zasiłek. Warto je znać, źle złożony wniosek nie zostanie przyjęty przez ZUS, a tobie może przepaść świadczenie.
Reklama.
Reklama.
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę, te składki są obowiązkowe i odprowadza je za ciebie twój pracodawca.
Jeśli jednak prowadzisz działalność gospodarczą lub pracujesz na podstawie umowy zlecenia, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Ty wybierasz, czy chcesz płacić składki. Jeśli je opłacasz, w określonych sytuacjach należy ci się zasiłek opiekuńczy, tak samo, jak gdybyś miała umowę o pracę.
Zmiany w składaniu wniosków o zasiłek opiekuńczy
W czasie pandemii, kiedy zamykano żłobki, przedszkola i szkoły, wniosek o zasiłek opiekuńczy mógł składać zarówno rodzic, jak i jego pracodawca, dołączając do zaświadczenia Z-3/Z-3a skan wniosku o zasiłek opiekuńczy Z-15A/Z-15B i poświadczyć jego zgodność z oryginałem.
Teraz skan wniosku o zasiłek opiekuńczy złożony przez pracodawcę nie zostanie już uznany przez ZUS. Oryginał wniosku musi zostać dostarczony przez samego ubezpieczonego. Jeśli więc chcesz otrzymać zasiłek opiekuńczy w terminie, pamiętaj o prawidłowym złożeniu wniosku. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie lub online przez stronę PUE ZUS.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy należy się pracującym rodzicom, którzy muszą m.in. zaopiekować się chorym dzieckiem lub zdrowym dzieckiem (do lat 8), jeśli:
nagle zamknięto jego żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, a ty dowiedziałaś się o tym mniej niż 7 dni przed ich zamknięciem
dziecko ma podejrzenie o nosicielstwo choroby zakaźnej i w związku z tym musi być izolowane