W 2020 roku swoją działalność w Polsce rozpoczęła fundacja Akcja Menstruacja. Jak same o sobie piszą założycielki, są pierwszą w naszym kraju fundacją zajmującą się walką z ubóstwem menstruacyjnym oraz okresowym tabu.
Świadomość, jaką mamy, każe nam sądzić, że ubóstwo menstruacyjne dotyczy tylko krajów skrajnie ubogich, w których kobiety często nie mają nawet dostępu do edukacji, potem również pracy zarobkowej. Są całkowicie uzależnione od drugiego człowieka.
Takie kobiety żyją nie tylko w krajach Afryki, gdzie wskaźnik ubóstwa wśród kobiet jest najwyższy.
Kobiety, które są zależne od drugiego człowieka i często nie mają odwagi prosić o środki na podpaski, żyją również w naszym społeczeństwie.
To brutalna prawda, co nie czyni jej mniej wiarygodną.
Oto fragment jednego z ostatnich postów fundacji:
Gazeta, papier toaletowy, ręcznik czy wata to nie są produkty menstruacyjne. Dla wielu osób to wciąż jedyne rozwiązanie. Do tego należy doliczyć koszty leków przeciwbólowych, zakupy nowej bielizny oraz wydatki na pranie. To oczywistości. W codziennych rachunkach jednak zbyt często pozostają niewiadomą.
Oto jest rzeczywistość, jakiej możemy nie znać. Nie rozumieć.
Jak to możliwe, że w kraju rozwiniętym żyje kobieta, która nie ma kilku złotych na paczkę podpasek? Możliwe.
Przeciętny koszt okresu, regularnego, raz w miesiącu to szacunkowo około 30 złotych. To koszt najtańszych dostępnych w drogeriach podpasek. Ich zużycie jest niezwykle indywidualne.
Do tego dochodzą koszty środków przeciwbólowych, nie mówiąc już o regularnych wizytach u ginekologów.
Dla niektórych kobiet granica leży już przy pierwszym czynniku.
Kobiet, dziewczyn - menstruacja to nie zjawisko, które jest zarezerwowane dla dorosłych kobiet. To proces, który często zmienia nasze ciało już w okolicach 11-12 roku życia.
12-letnia dziewczynka jest dzieckiem i potrzebuje wsparcia, szeroko zakrojonego, w tym szczególnym czasie. Wiedzy, świadomości, rozmowy, wsparcia, dostępu do środków menstruacyjnych.
Dziewczyny z fundacji rozprowadzają materiały i środki w szkołach, poszerzają świadomość, przełamują tabu.
Tabu, jakim wciąż w zbyt wielu domach jest kobieca krew, kobiece ciało, cielesność i zmiany, jakie w nim zachodzą.
I zależność tych ciał od drugiego człowieka, od stanu konta.
Czytaj także: https://mamadu.pl/148519,akcja-menstruacja-ubostwo-menstruacyjne-co-to-jest-jak-z-nim-walczyc