Majeranek to zioło znane w polskiej kuchni. Używamy go do marynaty mięs, pieczonego schabu czy żurku. To zioło posiada też szereg leczniczych właściwości, więc warto je stosować podczas kataru czy przeziębienia. Oto prosty przepis na napar z majeranku - do picia w formie herbaty lub do inhalacji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Majeranek to zioło, które w polskiej kuchni szeroko stosowane jest jako przyprawa. Ma również szereg właściwości leczniczych, które warto wykorzystać.
Napar majerankowy ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, posiada wiele antyoksydantów, działa też uspokajająco i rozkurczowo.
Napar z majeranku łagodzi bóle zatok, kaszel, katar i ból gardła. Można go pić jak herbatę lub stosować do inhalacji.
Majeranek – właściwości
Majeranek to zioło, którego jako przyprawy używamy w polskich kuchniach bardzo często. Przyprawiamy nim zupy, marynujemy mięsa, jest też świetnym uzupełnieniem sosów i sałatek. Majeranek ogrodowy pochodzi z krajów u wybrzeża Morza Śródziemnego, ale można go tez spotkać w Indiach i na Bliskim Wschodzie. W Polsce hoduje się go jako roślinę jednoroczną, najczęściej w doniczce. Mało osób jednak wie, że majeranek to także zioło lecznicze. Jasne, wiele z nas zna maść majerankową, którą jest świetna do smarowania nosa podczas kataru (wspiera leczenie naskórka i błony śluzowej).
Majeranek można stosować w formie suszonej lub świeżej. Ma właściwości antyoksydacyjne, ma wiele witamin i soli mineralnych. W składzie majeranku są flawonoidy, garbniki, taniny, cynk, fosfor, potas, żelazo, mangan, witaminy A i C oraz z grupy B, wapń, beta-karoten oraz związki fenolowe. Majeranek ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczowe, działa też uspokajająco.
Napar z majeranku do picia lub inhalacji
Majeranek można też – tak jak każde zioło lecznicze – zaparzyć. Taki napar majerankowy wspiera leczenie przeziębienia i innych lekkich infekcji. Herbata majerankowa świetnie łagodzi objawy przeziębienia, ból gardła i pomaga na kaszel, można ją także stosować jako płukankę na gardło w czasie zapalenia gardła lub jego bólu.
Napar majerankowy można też przygotować nie tylko do picia – sprawdzi się również do inhalacji, bo w ten sposób może pomóc w złagodzeniu kataru oraz złagodzi objawy zapalenia zatok (zatkanego nosa, "ciężkiego" czoła i zatok, bólu głowy).
Napar z majeranku: przepis
Do przygotowania herbaty majerankowej wystarczy wsypać do szklanki lub kubka 2-3 łyżeczki suszonego majeranku. Następnie zalać wrzątkiem, przykryć talerzykiem i odczekać ok. 10-15 minut do zaparzenia zioła. Po tym czasie można go wypić lub wykonać nim inhalacje.
Naparu z majeranku nie powinno się raczej stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, małych dzieci poniżej 5. roku życia i osób z niskim ciśnieniem. Majeranek jest też ziołem uczulającym, więc powinny być ostrożne osoby skłonne do alergii.