Wysoka gorączka, osłabienie, ból mięśni i stawów. Grypa to nie jest katarek. Nie można jej "przechodzić", bo konsekwencje mogą być dramatyczne. Największym zagrożeniem jest dla kobiet w ciąży, małych dzieci i osób starszych. W tym roku grypa powróciła ze zdwojoną siłą, od początku września w Polsce zachorowało co najmniej 600 tys. osób, blisko połowa to małe dzieci.
Reklama.
Reklama.
Prawie 300 tys. dzieci
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od początku września w Polsce odnotowano 600 tys. zachorowań na grypę i podejrzeń grypy. Tylko w pierwszej połowie października było ich aż 222 487, a to znaczy, że grypa nabiera rozpędu.
30 proc. pacjentów miało mniej niż 4 lata, kolejnych 20 proc. to dzieci w wieku 5-14 lat. A to właśnie małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore są najbardziej narażone na powikłania.
Grypa to choroba górnych dróg oddechowych. W jej przebiegu występuje wysoka gorączka, osłabienie i bóle kostno-stawowe. Do tego dochodzi katar, kaszel, a często także silny ból głowy. Nierzadko unikamy wówczas wizyty u lekarza, bo samo przejdzie, a grypa "lubi" dawać powikłania.
Nieleczona grypa jest niebezpieczna
Kiedy unikamy wizyty u lekarza, grypa może zaatakować krtań, przerodzić się w zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Bywa, że dochodzi do duszności, a w konsekwencji niedotlenienia organizmu. Grypa zaostrza też w zasadzie wszystkie choroby przewlekłe.
W niektórych przypadkach nieleczona grypa może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, a to stan zagrażający życiu. Często to powikłanie występuje dopiero w kilka tygodni po przebytej grypie. A zapalenie serca może prowadzić do jego niewydolności, wówczas niezbędny jest przeszczep.
W przypadku kobiet ciężarnych grypa może doprowadzić do poronienia.
Zatrzymać grypę
Warto pamiętać, że istnieje bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciw grypie. Można ją podawać także w ciąży i małym dzieciom. Szczepionka jest dla większości płatna, ale nie jest to duży wydatek. Pełna cena szczepienia w zależności od producenta to 51,90 - 94,23 zł.
Za darmo przeciw grypie mogą zaszczepić się wszystkie kobiety ciężarne i seniorzy po 75 roku życia. Dzieci od ukończenia 6 miesięcy, do 18 urodzin, osoby narażone na ciężki przebieg choroby, a także w wieku 65-75 lat - zapłacą połowę ceny detalicznej. Dorośli przed 65 rokiem życia płacą pełną kwotę.