mamDu_avatar

"Moja córka jest taka miła. Dlaczego nie ma koleżanek?". Jak pomóc dziecku zdobyć przyjaciół?

Iza Orlicz

26 września 2022, 12:25 · 3 minuty czytania
Gdy nasze dziecko idzie do szkoły, zależy nam nie tylko na tym, by chciało się uczyć, ale też odnalazło się wśród rówieśników. To czas, kiedy budują się pierwsze przyjaźnie, tak ważne dla rozwoju dziecka. "Moja córka nie ma żadnej koleżanki w klasie. Jest taką miłą i serdeczną dziewczynką, nie wiem, dlaczego nie potrafi się z nikim zaprzyjaźnić” – pisze mama 9-latki.


"Moja córka jest taka miła. Dlaczego nie ma koleżanek?". Jak pomóc dziecku zdobyć przyjaciół?

Iza Orlicz
26 września 2022, 12:25 • 1 minuta czytania
Gdy nasze dziecko idzie do szkoły, zależy nam nie tylko na tym, by chciało się uczyć, ale też odnalazło się wśród rówieśników. To czas, kiedy budują się pierwsze przyjaźnie, tak ważne dla rozwoju dziecka. "Moja córka nie ma żadnej koleżanki w klasie. Jest taką miłą i serdeczną dziewczynką, nie wiem, dlaczego nie potrafi się z nikim zaprzyjaźnić” – pisze mama 9-latki.
Co zrobić, gdy nasze dziecko nie umie się z nikim zaprzyjaźnić? pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • To ważny, a zarazem często trudny, moment w życiu dziecka, gdy musi odnaleźć się w grupie rówieśniczej i zdobyć nowych przyjaciół.
  • Czytelniczka pisze, że jej córka jest już w trzeciej klasie szkoły podstawowej, a nadal nie ma żadnej bliskiej koleżanki.
  • Okaż dziecku wsparcie, gdy mówi, że czuje się odtrącone przez rówieśników, nie ulegaj zarazem jego emocjom.

"Moja córeczka nie jest może zbyt ekstrawertyczna, ale nie nazwałabym jej też nieśmiałą. W przedszkolu miała jedną ulubioną koleżankę i zabawa z nią w zupełności jej wystarczała. Nigdy nie skarżyła się, że chciałaby bawić się z innymi dziećmi, więc nie robiłam z tego problemu, że ma tylko z jedną bliską koleżankę. Teraz jednak, w szkole nie znalazła żadnej dziewczynki, z którą zakolegowałaby się i naprawdę zaczynam się martwić” – pisze mama 9-latki.

Córka stara się dopasować

"Obecnie jest w 3 klasie i widzę, że coraz bardziej doskwiera jej brak bliskiej koleżanki. Myślałam, że to kwestia czasu, bo przecież była pandemia, lekcje zdalne, dzieci nie widywały się na co dzień, więc trudniej było im zaprzyjaźnić się ze sobą.

Ale ani pod koniec drugiej klasy, ani teraz w trzeciej nadal z nikim się nie koleguje. Czasem dołączy do jakichś dziewczynek na boisku, ale gdy one zaczynają bawić się w coś innego, to nawet jej nie wołają. Mojej córce coraz trudniej odnaleźć się w tej sytuacji” – pisze mama i dodaje, że nie rozumie, dlaczego tak się dzieje. Uważa, że jej dziecko ma taki charakter, że powinna bez trudu znaleźć koleżanki.

"Jest naprawdę miłą i serdeczną dziewczynką, która raczej nie narzuca swojej woli i umie się dostosować. Myślałam, że może nie chce się bawić w to samo, co jej koleżanki, ale powiedziała, że tak nie jest. Biega za nimi, pyta, w co się będą bawić i czy może do nich dołączyć. Widzę, że coraz bardziej stara się dopasować, by ją polubiły, ale to na razie w ogóle nie działa" - dodaje mama.

Córka styka się z obojętnością

"Czasem z kimś się pobawi, ale wygląda na to, że żadnej z jej koleżanek na niej nie zależy. Nie ma bliskiej koleżanki, która odczułaby jej brak, gdy nie ma jej w szkole. Na razie moja córka jest dla swoich rówieśników przeźroczysta i zaczynam się tym naprawdę martwić.

Zupełnie nie wiem, jak jej pomóc. Bo czy ma sens rozmowa z wychowawczynią? Nie ma tutaj żadnej formy znęcania się, przemocy, złego zachowania ze strony koleżanek, po prostu moja córka jest im obojętna. Nie wiem, jak jej pomóc, by zbliżyła się do którejś z dziewczynek i mogłaby choć spróbować się z nią zaprzyjaźnić” – dodaje mama 9-latki.

Stwórz okazję do wspólnej zabawy

Co możemy zrobić, gdy nasze dziecko czuje się niezbyt lubiane lub odrzucone przez rówieśników? Psychologowie podkreślają, żeby przede wszystkim ani nie przekonywać dziecka, że na pewno wszyscy je lubią, ani tym bardziej nie obwiniać go, że swoim zachowaniem zniechęca innych do siebie.

Pierwsze, co musisz zrobić, to okazać mu swoją empatię. Najpierw spokojnie wysłuchaj dziecko i okaż mu swoje wsparcie. Przyjmij do wiadomości jego stan emocjonalny, wyraź zrozumienie i współczucie. Staraj się jednak nie ulegać emocjom dziecka, które bywają bardzo zmienne, bo dziecko nie umie jeszcze spojrzeć na różne sytuacje z dystansem i z szerszej perspektywy.

Powiedz mu, jak może sobie radzić, gdy dojdzie do konkretnej sytuacji. Często dzieci chcą się kolegować z najbardziej popularnym dzieckiem w klasie i zapominają o rówieśnikach, którzy mają z nimi więcej wspólnego. Stwarzaj też jak najwięcej okazji do zabawy i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, np. możesz zaprosić koleżankę córki po lekcjach na zabawę do waszego domu.

Czytaj także: https://mamadu.pl/158946,presja-rowiesnicza-jak-dziecko-moze-sobie-z-nia-radzic-7-wskazowek