Eksperci twierdzą, że poświęcanie dzieciom zbyt małej ilości czasu i uwagi może prowadzić do tego, że będą czuły się zaniedbane, a nawet odtrącone, przez co mogą mieć problem z pewnością siebie i poczuciem bezpieczeństwa. Czasem jednak wydaje nam się, że poświęcamy naszemu dziecku wystarczającą ilość czasu i zainteresowania, a jednak może okazać się, że to za mało.
5 oznak, że dziecko domaga się twojej uwagi
Dzieci zwykle nie potrafią wyartykułować swoich potrzeb, dlatego próbują "powiedzieć”, o co im chodzi konkretnymi zachowaniami. Jak rozpoznać, że nasze dziecko domaga się większej uwagi? Oto kilka nieoczywistych, ale ważnych sygnałów.
1. Dziecko staje się "przylepą”, chodzi za tobą krok w krok. Dziecko może potrzebować twojej bliskości z różnych powodów, np. gdy się czegoś przestraszy lub coś je martwi. Jeśli jednak przez dłuższy czas jest "przylepą” i nie odstępuje cię na krok – to sygnał, że domaga się twojej uwagi.
Nie bagatelizuj, a tym bardziej nie złość się na takie zachowanie dziecka. Oczywiście może być ono męczące czy irytujące, ale dziecko nie robi tego specjalnie. Po prostu za wszelką cenę chce zwrócić twoją uwagę i spędzić z tobą czas jeden na jeden. Gdy zaspokoisz te potrzeby, dziecko znów wróci do swoich zabaw i nie będzie potrzebować cię non stop.
2. Dziecko przesadza w swoich zachowaniach. Może twoje dziecko jest energiczne i głośne, ale od pewnego czasu zauważyłaś, że jego zachowania stały się jeszcze bardziej ekstremalne. Jak zaczyna płakać, to wpada w histerię, jak biega i skacze, to do utraty tchu, wołając jednocześnie, by na nie patrzeć.
W ten sposób dziecku szuka uwagi rodzica. Robi wszystko (również niezbyt mądre czy odpowiedzialne rzeczy), byleby tylko rodzic spojrzał i je zauważył.
3. Dziecko ma częściej niż zwykle napady złości. To najprostszy sposób dziecka, by zwrócić uwagę rodzica. Gdy zacznie głośno płakać, a może nawet dodatkowo rzuci się na ziemię, na pewno osiągnie swój cel.
Tobie może się wydawać, że dziecko nie ma powodu do takiego zachowania, bo nie wydarzyło się nic, co mogłoby je wyprowadzić z równowagi. Tymczasem być może już od pewnego czasu domagało się twojej uwagi i właśnie w ten ostateczny sposób, przy pomocy napadu złości próbuje zawalczyć o poświęcenie mu czasu.
4. Dziecko buntuje się. Twoje dziecko ignoruje cię, kiedy każesz mu podnieść zabawki lub mówi: "Nie!" kiedy prosisz je, żeby przestało uderzać nimi o podłogę. Nieposłuszeństwo to chyba jedno z najczęstszych zachowań dziecka, które ma wymusić uwagę rodziców.
Czasem lekceważące zachowanie może przejawiać się nie tylko ignorowaniem rodzica, ale też brakiem szacunku. Zachowaj spokój, ale jednocześnie spróbuj dotrzeć do sedna problemu – sprawdź, czy za buntem i nieodpowiednim zachowaniem twojego dziecka nie kryje się właśnie brak uwagi.
5. Dziecko udaje, że jest chore. Od najmłodszych lat dzieci wiedzą, że gdy są przeziębione, mają gorączkę lub boli je brzuch, rodzice poświęcają mu 100 proc. swojej uwagi.
Nigdy nie lekceważ żadnych dolegliwości swojego dziecka, ale jeśli okaże się, że np. ból brzucha czy głowy szybko mija, gdy okażesz mu swoje zainteresowanie, koniecznie poświęć dziecku więcej uwagi. Ono ci pewnie wprost tego nie powie, ale widocznie w danym momencie swojego życia potrzebuje twojej obecności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.