Fotelik rowerowy dla dziecka to świetne rozwiązanie, gdy chcemy podróżować z małym dzieckiem rowerem, ale jest ono jeszcze zbyt małe, by towarzyszyć nam na oddzielnym rowerze, na którym będzie jechało samodzielnie. Do fotelika rowerowego możemy włożyć naprawdę małe dziecko, które już samodzielnie siedzi, czyli w okolicach 9. miesiąca życia.
Chociaż specjaliści (w tym fizjoterapeuci) zaznaczają, że istotne jest to, żeby dziecko w foteliku rowerowym było stabilnie siedzące i dobrze trzymające główkę. Jeśli więc chcemy jeździć na rowerze po terenach bardziej wyboistych, zaleca się, żeby dziecko miało ok. 18 miesięcy (dziecko wtedy podejmuje już próby podskoków). Zaleca się również, żeby z takim maluchem trasy nie były długie – roczne dziecko nie powinno w foteliku rowerowym siedzieć dłużej niż 40-60 minut.
Bezpieczny fotelik rowerowy to taki, który ma odpowiedni, opływowy kształt oparcia, materiały użyte do jego produkcji są bezpieczne, a model posiada Europejski Certyfikat Jakości EN14344. Ten certyfikat świadczy o tym, że fotelik spełnia normy Unii Europejskiej dotyczące projektu fotelika czy materiałów, z jakich jest wykonany.
By otrzymać taki certyfikat, fotelik nie może mieć ostrych krawędzi, musi posiadać zabezpieczenie na nogi dziecka (by np. nie włożyło ich podczas jazdy w szprychy roweru), być bezpiecznie montowany i mieć odpowiednio zaprojektowane pasy bezpieczeństwa. Podobne wymagania ma certyfikat TUV/GS.
Zależnie od tego, jak wygodniej osobie prowadzącej rower, w jakim wieku jest dziecko i ile waży, można wybrać fotelik rowerowy przedni lub tylny. Ten drugi model jest najpopularniejszy - montowany jest na bagażniku rowerowym lub do ramy. Są 2 rodzaje modeli: dla dzieci do 15 kg (najczęściej montowany do bagażnika) i do 22 kg (najczęściej montowany do ramy). Trzeci rodzaj to modele, które montuje się z przodu – między kierownicą a siodełkiem.
Ten przedni fotelik rowerowy jest przeznaczony dla młodszych dzieci – można do niego włożyć maksymalnie 15-kilogramowe dziecko i świetnie sprawdza się dla maluszków, które rodzic chce mieć cały czas na widoku i kontrolować to, jak dziecko się czuje i zachowuje. Foteliki przednie sprawiają, że dziecko ma większe pole widzenia, ale też starczają na krócej. Te, które są montowane z tyłu roweru, są bardziej popularne, bo można w nich przewozić dzieci starsze, więc dłużej będziemy mogli z nich korzystać. Mają większą nośność, więc w wielu modelach można przewozić nawet 6-letnie dzieci.
Zanim kupisz fotelik, sprawdź, czy konkretny model pasuje do twojego roweru – nie wszystkie modele tylne zamontujesz na bagażniku lub ramie w swoim rowerze. A co jeśli wybrany model przyczepia się do bagażnika, a twój rower go nie posiada? W tylnych modelach można wybrać mocowanie do ramy lub bagażnika – jeśli chcemy wozić dziecko dłużej, lepszy będzie fotelik rowerowy montowany do ramy, bo one zazwyczaj mają większy udźwig.
Na uwagę zasługuje też fakt, że z dzieckiem w przednim foteliku rowerowym ułożenie ciała osoby prowadzącej rower jest nieco inne – trzeba być bardziej odchylonym i wyprostowanym, a kolana podczas pedałowania rozstawiać szerzej. Ograniczona jest też możliwość manewrowania kierownicą. Te wszystkie aspekty trzeba wziąć pod uwagę i jeśli planujemy dłuższe wycieczki – wtedy lepiej raczej zdecydować się na tylny fotelik rowerowy.
Fotelik na rower dla dziecka musi być wyprodukowany z materiałów bezpiecznych dla dzieci i posiadać:
Według kodeksu drogowego i zaleceń policji, w foteliku rowerowym mogą jeździć dzieci do ukończenia 7. roku życia, chyba że ich waga przekracza tę, która jest opisana na konkretnym modelu fotelika. Dzieci muszą obowiązkowo być przewożone w foteliku, który jest w tym celu wyprodukowany - nie można przewozić dziecka np. na bagażniku. Ponadto każde dziecko do 7. roku życia w foteliku rowerowym może przewozić tylko osoba, która sama ma ukończone 17 lat.
By jazda z dzieckiem na rowerze była komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna, trzeba zastosować się do kilku zasad bezpieczeństwa. Dziecko w foteliku rowerowym musi mieć bezwzględnie kask rowerowy, który zabezpieczy przed potencjalnymi urazami głowy. Musi być dopasowany indywidualnie do głowy malucha.
Świetnie sprawdzają się modele kasków płaskie z tyłu – dzięki temu podczas jazdy w foteliku rowerowym dziecko może swobodnie oprzeć główkę o oparcie fotelika. Dziecko w foteliku na rower musi być również dobrze przypięte – kilkupunktowymi (3- lub 5-punktowymi) pasami na wysokości klatki piersiowej oraz za pomocą specjalnych uchwytów na stopy, które foteliki mają przy podnóżkach.
Dziecko, które zabieramy na wycieczkę w foteliku rowerowym, musi mieć skończone ok. 9 miesięcy – warunkiem jest to, żeby stabilnie siedziało. Teoretycznie można więc już takiego malucha przed 1. urodzinami zabrać na przejażdżkę. W praktyce nie wszystkie dzieci w tym wieku będą w stanie usiedzieć w foteliku rowerowym bez płaczu.
To osoba prowadząca rower jest odpowiedzialna za dziecko przewożone w foteliku, warto więc przed pierwszą jazdą sprawdzić, jak maluch siedzi w foteliku, np. podczas prowadzenia roweru, gdy dorosły idzie na piechotę. Z tak małym dzieckiem przejażdżki rowerowe zaleca się, żeby nie były dłuższe niż ok. 40 minut, na płaskiej równej nawierzchni. Na dłuższe trasy można zabierać dziecko, które ma ukończony 1. rok życia (ok. 60 minut przejażdżki).
Specjaliści zalecają, by do fotelika rowerowego wkładać dziecko ok. 1,5-roczne. Dziecko, które ma 18 miesięcy już świetnie sobie radzi z podskokami i wyboistymi terenami. Dziecko w foteliku rowerowym można przewozić do 7 lat albo osiągnięcia przez nie wagi, do której dostosowany jest fotelik – przedni do 15 kg, tylne (zależnie od modelu) do 15 lub 22 kg.
Czytaj także: https://mamadu.pl/147585,8-dobrych-praktyk-jezdzenia-rowerem-w-miescie-za-co-mandaty-jakie-zakazy