Jakie znaczenie ma kolor gąbki do mycia naczyń?
Warto wiedzieć, który kolor gąbki wybrać do czyszczenia konkretnych powierzchni. fot. pexels
REKLAMA
  • Wiele osób kupuje duży zestaw gąbek do zmywania. Różnią się one nie tylko kolorem, ale i także funkcją.
  • Używając niewłaściwego koloru, możesz nawet uszkodzić naczynia.
  • Natomiast zbyt miękka nie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.
  • Kolor gąbki ma znaczenie!

    Większość z nas kupuje dużą paczkę gąbeczek do zmywania. W zestawie jest 5, 10, a czasem więcej kolorowych dwustronnych myjek i z zieloną warstwą do szorowania. Co jakiś czas naturalnie gąbeczkę trzeba wymienić i większość bierze pierwszą lepszą z paczki. Więksi esteci dopasowują gąbeczkę do ściereczki, której aktualnie używają w kuchni.

    Ale dlaczego kuchenne myjki występują w tak wielu kolorach? Czy producenci na siłę chcą ożywić naszą kuchnię? Nic z tych rzeczy! Kolor zmywaka oznacza jego twardość, a co za tym idzie, określa funkcję gąbki.

    Co oznaczają kolory myjek do naczyń?

    Ta kolorowa tęcza w zbiorczym opakowaniu powstała nie bez powodu. Gąbki różnią się twardością, więc są przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni. I tak:

  • zielona - najtwardsza, nadaje się do szorowania uporczywych plam, jednak delikatniejsze powierzchnie może porysować, więc powinnaś używać jej ostrożnie;
  • czerwona - mniej szorstka, będzie najbardziej uniwersalna do zmywania, a także sprawdzi się do sprzątania w łazience i kuchni;
  • żólta - nieco delikatniejsza, będzie idealna do mycia szklanek i patelni, których z pewnością nie chcesz porysować;
  • niebieska - najdelikatniejsza, będzie odpowiednia do mycia ozdobnych kieliszków czy porcelany;
  • pomarańczowa - w niektórych zestawach znajdziesz także i taki kolor, zmywak ten przeznaczony jest do mycia teflonu.
  • Jak często należy wymieniać gąbkę kuchenną?

    Nie od dziś wiadomo, że jedną z najbrudniejszych rzeczy w domu każdego z nas są właśnie gąbki do zmywania naczyń. Jedno z badań naukowych wykazało, że na 16 cm sześciennych kuchennego zmywaka mogą znajdować się aż 82 miliardy bakterii! W tym: bakteria wywołująca zapalenie opon mózgowych, gronkowiec złocisty, salmonella i wiele, wiele innych.

    Przez ciepłe i wilgotne środowisko mikroorganizmy mają idealne warunki do namnażania się. Ponieważ dezynfekcja takiej gąbeczki jest w zasadnie niemożliwa (choć niektórzy wyparzają ją we wrzątku czy odkażają w mikrofali), eksperci radzą, by zmywak kuchenny wymieniać najlepiej raz w tygodniu.

    Czytaj także: