Bez względu na to, jaką przyjmiemy strategię rodzicielską, chcemy wychować nasze dzieci na osoby samodzielne i z charakterem. Co to tak naprawdę znaczy? By znały swoją wartość, wierzyły w siebie, nie bały się wyrażać własnego zdania czy opinii. A zarazem były empatyczne, odpowiedzialne i uczciwe.
W obecnej epoce cyfrowej nieco trudniej wychować nam dzieci, bo wpływ na nie mają nie tylko rówieśnicy, ale też internet i media społecznościowe. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak kształtujemy charakter naszego dziecka. Oto kilka najważniejszych wskazówek.
1. Zastanów się, jakie wartości chcesz przekazać dziecku. Pomyśl, co jest dla ciebie najważniejsze, jakimi wartościami kierujesz się w życiu i co chciałbyś przekazać dziecku. Może najistotniejsza jest dla ciebie uczciwość, odwaga, wdzięczność, wytrwałość, a może empatia, pracowitość, lojalność, tolerancja czy szczerość? Zastanów się, co ma dla ciebie największe znaczenie i czego chcesz nauczyć swoje dziecko.
2. Zachęcaj dziecko do tego, by wyrażało własne zdanie. Jak najczęściej pytaj je, co myśli, jaki jest jego pogląd na różne kwestie. Dzieci, które od zawsze widzą, że ich zdanie ma znacznie, nie będą bały się wyrażać go później, w różnych, nawet mniej dla niego komfortowych sytuacjach. Będą też potrafiły bronić swojej opinii, bo wiedzą, że mają do niej prawo.
3. Ucz przyjmowania szerszej perspektywy. Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, z czym borykają się inni, pozwalając mu wyobrazić sobie siebie na miejscu kogoś innego. W ten sposób nie tylko uczy się empatii, ale też szerszego interpretowania różnych zdarzeń czy sytuacji. Będzie wiedziało, że istnieje wiele punktów widzenia, a przez to zawsze jest pole do dyskusji.
4. Ucz dziękowania i przepraszania. Osoba z charakterem potrafi przyznać się do błędu. Dlatego ucz tego dziecko od najmłodszych lat. Jeśli to ty się pomyliłeś, przeproś dziecko i przyznaj mu rację. Równie istotne jest zachęcanie dziecka do mówienia "dziękuję”, gdy ktoś mu pomoże lub zrobi coś dla niego.
5. Wspieraj dziecko w działalności charytatywnej. Zachęcaj swoje dziecko do wykonywania prac społecznych i angażowania się w wolontariat. Nic tak nie kształtuje charakteru dziecka jak pomoc osobom potrzebującym. To satysfakcjonujące doświadczenie, które sprawia, że dziecko nie koncentruje się tylko i wyłącznie na swoich potrzebach.
6. Podkreślaj dobrą, sportową postawę. Pokaż dziecko, że nie zawsze chodzi o wygrywanie, liczy się włożony w wysiłek w to, na czym nam zależy. Jeśli twoje dziecko lubi i macie taką możliwość, zapisz go na jakiś ulubiony sport.
Dzięki temu nauczy się pracy zespołowej, dopingowania innych w ich sukcesach, doceniania przeciwnika, ale też… przegrywania. Nic tak jak sport nie uzmysławia dziecku, że po każdej porażce można się podnieść i próbować dalej.
7. Zachęcaj dziecko, by dążyło do wyznaczonego celu. Pomóż dziecku zrozumieć, że nie wszystko zawsze przychodzi łatwo. Czasem trzeba dużo ćwiczyć (np. w sporcie czy w trakcie gry na instrumencie), by osiągnąć to, czego się pragnie.
Cierpliwość i wytrwałość kształtują charakter dziecka, poza tym są to takie cechy charakteru, które przydadzą mu się również w dorosłym życiu.