Trwa właśnie sezon na szparagi, które są nie tylko lekkostrawne i pyszne, ale też bardzo zdrowe. Warto jednak wiedzieć, jak je odpowiednio przygotować, by pozbyć się ich goryczki. Taki gorzkawy posmak mają przede wszystkim białe szparagi, zielone zawierają jej zdecydowanie mniej, zwłaszcza gdy kupimy młode, świeże pędy.
Reklama.
Reklama.
Trwa właśnie sezon na szparagi, które mają rzeszę wielbicieli, bo są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe.
Białe szparagi mogą być gorzkawe, dlatego trzeba je odpowiednio przygotować.
Poznaj prosty trik, by szparagi nie były gorzkie - trzeba dodać do nich mleko lub masło.
O walorach smakowych szparagów chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Odpowiednio przyrządzone są miękkie, a zarazem sprężyste, delikatne w smaku i można je jeść samodzielnie lub jako wyborny dodatek do wielu potraw, np. makaronu.
Szparagi - odmiany, właściwości zdrowotne
Szparagi są też bardzo zdrowe – zawierają kwas foliowy, który odpowiada m.in. za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i krwiotwórczego oraz witaminy A, C i E, które korzystnie wpływają na wzrok i kondycję naszej skóry. Dodatkowo opóźniają procesy starzenia, a dzięki zawartości błonnika poprawiają pracę układu pokarmowego i trawiennego.
Najpopularniejsze odmiany szparagów to zielone i białe. To właśnie te drugie zwykle są gorzkawe, co może popsuć wrażenia smakowe. By zniwelować goryczkę, wystarczy zastosować prosty trik, a mianowicie dodać do gotujących się szparagów odrobinę mleka lub masła. Zawarta w nich laktoza zneutralizuje goryczkę. Jak więc krok po kroku przygotować szparagi?
Jak pozbyć się gorzkiego smaku szparagów?
Najpierw je umyj, następnie odetnij lub po prostu odłam zdrewniałe końcówki szparagów. Gdy chwycisz jedną ręką pod główką, a drugą za sam koniec, pęd powinien ułamać się sam, dokładnie w miejscu zdrewniałej części.
Szparagi białe trzeba koniecznie obrać (najlepiej obieraczką do warzyw), bo są grubsze i bardziej łykowate, zielonych nie trzeba obierać, zwłaszcza jeśli są cienkie i młode. Kolejny krok to gotowanie szparagów. Wkładamy je w całości i pionowo do gotującej się i posolonej wody (najlepiej związać je nitką lub sznurkiem), by nie przesuwały się w trakcie gotowania.
Główki szparagów muszą wystawać ponad powierzchnię wody – one gotują się najszybciej, więc i tak zdążą zrobić się miękkie, zanim ugotuje się reszta pędu.
I teraz najważniejsza część – jeśli chcesz się pozbyć goryczki, to mniej więcej w połowie gotowania szparagów, czyli po ok. 5 minutach w przypadku białych szparagów, dodajemy 1-2 łyżki mleka lub 1 łyżeczkę masła. Można też dodać 1 łyżeczkę cukru, ale nie jest to konieczne, jeśli lubisz bardziej wyrazisty smak szparagów. Warto pamiętać, że białe szparagi gotują się dłużej – ok. 10-12 min., zielone będą miękkie już po ok. 6-8 minutach.