Zagęszczanie zupy
Zamiast mąki możesz wypróbować inny sposób na zagęszczanie zupy 122rf
Reklama.
  • Najpopularniejszym sposobem na zagęszczanie zupy jest użycie mąki lub przygotowanie na jej bazie zasmażki.
  • Istnieje jednak zdrowszy sposób na zagęszczenie zupy, który dodatkowo sprawi, że zyska ona smakowity posmak.
  • Wypróbuj ten trik i zagęść zupę rozdrobnionym lub zmiksowanym chlebem razowym.
  • Wiele osób kocha zupy i nie wyobraża sobie, by nie znalazły się one w ich codziennym menu. I nic w tym dziwnego – są zdrowe, zwykle lekkostrawne, a dobrze skomponowane i przyprawione stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia.

    Zagęszczanie zupy chlebem razowym - składniki

    Sekret dobrze przygotowanej zupy jest jeszcze jeden – odpowiednia konsystencja. Zwykle do zagęszczania zupy używamy mąki, którą mieszamy z wodą i taką zawiesinę wlewamy do zupy lub przygotowujemy z niej zasmażkę, czyli na patelni rozpuszczamy odrobinę masła lub oleju, wsypujemy mąkę i wszystko razem zasmażamy przez chwilę, by następnie wlać zasmażkę do zupy.

    Istnieje jednak inny, smakowity, a do tego zdrowszy sposób, by zagęścić zupę. Użyj chleba razowego, ale takiego, który nie zawiera żadnych dodatków, jak pestki słonecznika czy siemię lniane.

    Zagęszczanie zupy chlebem razowym - przepis

    Weź kilka kromek (2-3 w zależności od ilości zupy), odkrój z nich skórki, a sam miąższ pokrój na drobne kawałki albo jeszcze lepiej – zmiksuj go w blenderze. Na 15-20 minut przed końcem gotowania się zupy, dodaj do niej rozdrobniony lub zmiksowany chleb, wszystko dokładnie wymieszaj.

    Po kilku minutach powinien on zmięknąć, a po ponownym wymieszaniu nie będzie go już widać w zupie. Zarazem stanie się ona gęstsza, chleb doda też jej nieco kwaskowego aromatu.

    Dlatego zagęszczanie zupy chlebem idealnie nadaje się do żurków, zalewajek, ogórkowej, krupników, zupy z soczewicy, gazpacho, czyli wszystkich zup z lekko kwaskowym posmakiem. Tak zagęszczona zupa ma nie tylko świetny smak, do tego jest też zdrowa, bo razowy chleb to źródło witamin z grupy B, E oraz minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas, magnez, fosfor. Do tego jest lekkostrawny i reguluje pracę układu pokarmowego.

    Czytaj także: