mamDu_avatar

7 rzeczy, które sprawiają, że dzieci się źle zachowują. Znasz je wszystkie?

Iza Orlicz

24 marca 2022, 10:18 · 3 minuty czytania
Nic tak nie wyprowadza rodzica z równowagi jak niewłaściwe zachowanie dziecka. Gdy krzyczy, wymusza płaczem, rzuca przedmiotami lub próbuje bić. To niezwykle stresujące sytuacje i potrzeba ogromnej cierpliwości, by zapanować nad emocjami dziecka. Warto zawsze jednak w takiej sytuacji zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko tak się zachowuje. Może ma powód?


7 rzeczy, które sprawiają, że dzieci się źle zachowują. Znasz je wszystkie?

Iza Orlicz
24 marca 2022, 10:18 • 1 minuta czytania
Nic tak nie wyprowadza rodzica z równowagi jak niewłaściwe zachowanie dziecka. Gdy krzyczy, wymusza płaczem, rzuca przedmiotami lub próbuje bić. To niezwykle stresujące sytuacje i potrzeba ogromnej cierpliwości, by zapanować nad emocjami dziecka. Warto zawsze jednak w takiej sytuacji zadać sobie pytanie, dlaczego dziecko tak się zachowuje. Może ma powód?
Jakie mogą być powody złego zachowania dziecka? 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Wielu rodziców przyznaje, że złe zachowanie dziecka to jeden z największych testów dla ich rodzicielskiej cierpliwości.
  • Gdy dziecko krzyczy, histerycznie płacze, rzuca się na ziemię lub zaczyna bić, rodzicom trudno zachować spokój.
  • Warto jednak zastanowić się, dlaczego dziecko tak się zachowuje - oto 7 najczęstszych powodów.

Dzieci często nie zdają sobie sprawy ze swoich emocji – nie odróżniają ich i trudno im się z nimi uporać. Do tego nie potrafią w pełni wyrazić słowami tego, czego chcą lub potrzebują, dlatego swoim zachowaniem próbują osiągnąć swój cel.

7 powodów, dlaczego twoje dziecko tak się zachowuje

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego twoje dziecko źle się zachowuje? Oto 7 najczęstszych powodów:

1. Chce zwrócić na siebie uwagę. Gdy dziecko czegoś pragnie, dobrze wie, że musi się z tym zwrócić do rodzica. Niestety często brakuje mu cierpliwości, chce "tu i teraz”, by ktoś zainteresował się jego potrzebami.

Jak najprościej to osiągnąć? Zwrócić uwagę rodzica za wszelką cenę. Jeśli twoje dziecko np. krzyczy, bo chce coś otrzymać, czasem konieczne jest zignorowanie takiego zachowania. Niekiedy jednak dziecko chce zwrócić twoją uwagę, bo tęskni za tobą i chciałoby, żebyście spędzali ze sobą więcej czasu.

2. Chce być samodzielne. Już małe dzieci próbują być niezależne, ale nie zawsze, my rodzice, im na to pozwalamy. Choć to naturalne, że chcemy zrobić wszystko dla naszego dziecka, musimy pamiętać o tym, by dawać mu coraz więcej swobody i autonomii.

Dziecko chce czuć, że potrafi zrobić coś samodzielnie i ma nad tym pełną kontrolę. Jeśli ciągle słyszy: "Nie” lub "Jesteś jeszcze za mały”, może poczuć frustrację i złość.

3. Jest zmęczone. To częsty powód niewłaściwego zachowania dziecka, którego zwykle nie bierzemy pod uwagę. Wydaje nam się, że nasze dziecko ma niewyczerpane pokłady energii, ale tak nie jest. Może się nie wyspało? Miało ciężki dzień w przedszkolu lub szkole? Spędziło intensywny czas z rówieśnikami? Gdy zaczyna zachowywać się źle, weź pod uwagę to, że może być po prostu przemęczone.

4. Testuje swoje granice. Nierzadko dzieci źle się zachowują, bo chcą przetestować rodzicielskie granice. Jeśli ustaliłaś jakieś zasady, to pewnie już nieraz zauważyłaś, że twoje dziecko natychmiast je łamie, by sprawdzić, czy mówisz poważnie. Wyznacz jasne granice i za każdym razem informuj dziecko, jakie są konsekwencje, gdy zostaną one przekroczone.

5. Brakuje mu spójnej rutyny. Dzieci potrzebują ustalonego rytmu dnia, ram, w których znajdzie się czas na naukę, zabawę, odpoczynek. Dzięki rutynie łatwo odnajdują poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli w zachowaniu twojego dziecka coś cię niepokoi, zwróć uwagę, czy w ostatnim czasie w waszym życiu zaszły jakieś zmiany. Dziecko może źle na nie reagować lub potrzebować czasu, by się do nich przyzwyczaić.

6. Spędza za dużo czasu przed telewizorem, tabletem, komputerem. Czasem nie mamy wyjścia i gdy chcemy coś zrobić, a jednocześnie zająć dziecko czymś, co je pochłonie, pozwalamy mu na oglądanie bajek czy granie w gry.

Niestety ekrany nie działają kojąco, dziecko może mieć nie tylko problemy z koncentracją, ale też z zachowaniem. Musisz zastanowić się, ile twoje dziecko może spędzać czasu na oglądaniu bajek czy graniu i pomyśleć nad innymi sposobami, by przekierować ich energię.

7. Dziecko jest… tylko dzieckiem. Czasem dziecko zachowuje się niewłaściwie, bo nagle coś je zdenerwuje, wytrąci z równowagi, zirytuje. Jest to dla nas niezrozumiałe, ale przecież dziecko nie jest przedłużeniem nas samych.

To niezależne osoby z własnymi pragnieniami czy potrzebami. Może złościć czy frustrować je zupełnie co innego, niż ciebie. Poza tym są dziećmi, a dzieci czasem po prostu zachowują się nie tak, jakby życzyli sobie tego ich rodzice.

Czytaj także: https://mamadu.pl/146029,jakich-zwrotow-uzywac-do-dzieci-by-zaczely-cie-w-koncu-sluchac