Zmiany na języku często świadczą o różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.
Zmiany na języku często świadczą o różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach. fot. 123rf.com
REKLAMA
  • Plamy na języku u dziecka mogą świadczyć o chorobach. Wśród nich należy wymienić m.in. szkarlatynę i grzybicę jamy ustnej.
  • Zazwyczaj plamom na języku u dziecka towarzyszą dodatkowe objawy, które jednoznacznie wskazują na powód występowania tych plam.
  • Plamy na języku u dziecka

    Plamy na języku u dziecka zawsze wywołują niepokój rodziców. Nic dziwnego, bo zmiany w obrębie jamy ustnej mogą świadczyć o różnych chorobach – takich jak grzybica, celiakia czy nawet szkarlatyna.

    Ale plamy na języku u dziecka, w zależności od ich koloru i rodzaju, nie zawsze wskazują na chorobę, a mogą być wynikiem m.in. niewłaściwej higieny jamy ustnej, niedożywienia, braku witamin czy stresu. Sprawdź, co oznaczają białe i czerwone plamy na języku u dziecka, a o czym świadczy biały nalot na języku u dziecka.

    Czerwone plamy na języku u dziecka

    Czerwone plamy na języku u dziecka mogą powstać na skutek infekcji wirusowych, zapalenia jamy ustnej i niedokrwistości. Tego typu dolegliwościom zawsze towarzyszą dodatkowe objawy. W przypadku zapalenia jamy ustnej zmiany na języku są bolesne. Z kolei w parze z niedokrwistością często idą m.in. osłabienie i bóle głowy, a infekcje wirusowe mają charakterystyczne objawy takie jak kaszel czy gorączka.

    Jednak czerwone plamy na języku u dziecka są charakterystyczne także dla płonicy, czyli inaczej szkarlatyny. Ta choroba bakteryjna, która najczęściej występuje między 3. a 10. rokiem życia. Jej pierwszym objawem jest zazwyczaj ból gardła, z czasem pojawiają się dodatkowe symptomy, m.in. szybko rosnąca temperatura ciała, wymioty i biegunka. Warto pamiętać, że zanim język dziecka chorego na szkarlatynę przybierze barwę malinową, poprzedza ją wystąpienie białego nalotu na języku u dziecka.

    Białe plamy na języku u dziecka

    Jeśli na języku dziecka pojawiają się plamy z biała obwódką, mogą być to afty. Jeśli tego typu zmiany występują sporadycznie, zazwyczaj nie są powodem do zmartwienia. Jednak częste lub długo utrzymujące się afty wymagają dalszej diagnostyki, m.in. w kierunku celiaki.

    Białe plamy na języku mogą też świadczyć o leukoplakii, czyli nadmiernym rogowaceniu. Choć jej początki mogą się wydawać niewinne, tego typu zmiany mogą ulec zezłośliwieniu i doprowadzić do nowotworu. Zmiany najczęściej umiejscawiają się na bocznym brzegu języka. Tego typu zmiany koniecznie powinien obejrzeć lekarz.

    Biały nalot na języku u dziecka

    Nagle pojawiający się biały nalot na języku u dziecka, tak jak wcześniej wspomniano, może być początkiem szkarlatyny. Tego typu zmiany na języku dziecka często świadczą też o anginie. W obu tych przypadkach konieczna jest wizyta u pediatry, który prawdopodobnie zleci przyjmowanie antybiotyku.

    Biały nalot na języku u dziecka może wskazywać także na grzybicę jamy ustnej. Zmiana na języku dziecka jest gruba, plamy są "kożuchowate", a po starciu nalotu uwidaczniają się czerwone, bolesne krostki lub grudki. Przyczyną grzybicy może być m.in. obniżona odporność dziecka lub zła higiena jamy ustnej. Przy grzybicy jamy ustnej u dzieci powstają tzw. pleśniawki.

    Czytaj także: