logo
Fałszywy przyjaciel zdobędzie twoje zaufanie, a potem zmieni się w pijawkę. Fot. Hannah Nelson z Pexels
Reklama.
  • Fałszywa przyjaźń może zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Zarówno ty, jak i twoje dziecko, możecie paść jej ofiarą.
  • Po czym poznać, że intencje kogoś, kogo uważasz za przyjaciela są nieczyste? Po jego zachowaniu i tym, jak odpowiada na twoje potrzeby.
  • Ktoś kto tylko udaje przyjaciela zawsze oczekuje twojej pomocy, czasu i poświęceń, jednak w zamian daje niewiele.
  • Fałszywa przyjaźń - brzmi jak oksymoron. Niestety często się na to łapiemy, wydaje nam się, że ktoś, kto jest z nami długo albo raz, dawno temu, okazał nam wielkie serce, będzie w naszym życiu na zawsze. Jednak wiele z relacji, które trzymamy przy życiu za wszelką cenę, powinno już dawno odejść do lamusa. Życie jest jak rzeka, ciągle płynie, coś niesie ze sobą, zabiera, a coś musi zostawić na brzegu, bo zaczepiło się w czasie meandrowania i siłą próbuje zmienić bieg. 

    Jednostronnie

    Przyjaźń to nie handel wymienny, ale podobnie jak w miłości, tak i w przyjaźni relacja nie może być monocentryczna. Jeśli to ty zawsze czekasz, a ta druga osoba spóźnia się na spotkanie - nie szanuje twojego czasu. Zupełnie, jakby całe twoje życie było jej podporządkowane. Jeśli każde spotkanie kręci się wokół życia i problemów tej drugiej osoby, twoje zawsze są ignorowane, nazywane przesadą albo zwyczajnie nie jest ci dane dojść do głosu - uciekaj.

    Przyjaźń to wzajemne wsparcie i zainteresowanie, wspólne celebrowanie sukcesów. Jeśli twoje nie są zauważane albo są bagatelizowane, to raczej nie mówimy o szczerych intencjach drugiej osoby. Podobnie jak w trudniejszych momentach - jeśli nie czujesz wsparcia tego, kogo nazywasz przyjacielem, kiedy mierzysz się z problemem, to nie jest przyjaźń.

    Zubożenie

    Dobra relacja sprawia, że się rozwijamy, każda strona w czymś przoduje i to powinno działać motywująco na drugą osobę. Jednak jeśli w twojej przyjaźni zamiast iść do przodu, musisz zwalniać kroku, żeby ktoś nadążył za tobą w dyskusji, zmieniać plan z wyjścia do galerii sztuki na tę handlową, to zdecydowanie się cofasz. 

    Do tego nie możesz krytykować, wyrażać swojej opinii, a słysząc pytanie, wiesz, że nikt nie czeka na twoje zdanie, a na głaskanie po główce. Fałszywy przyjaciel za to nie odpuści żadnej okazji, żeby wypowiedzieć się, oczywiście krytycznie, o twoim wyglądzie, postępowaniu... Umniejszy sukcesowi lub sprawi, że poczujesz przy jego okazji wyrzuty sumienia. To jemu wszystko się należy.

    Osaczenie

    Prawdziwy przyjaciel wie, że masz prawo do czasu dla siebie i innych. Nie oczekuje, że zabierzesz go za sobą na każde wyjście. Rozumie, że w twoim życiu, poza nim i rodziną, są także inni przyjaciele i nie musisz spędzać z nim każdej wolnej chwili ani tłumaczyć się mu, że masz inne plany. 

    Fałszywa przyjaźń w znacznym stopniu opiera się na kontroli, ta nieszczera osoba chce się mieć na oku w każdej sytuacji i w każdej relacji, bo nie może pozwolić, żeby ktoś zbliżył się do ciebie nadmiernie. Wtedy mogłoby się okazać, że kimś innym czujesz się swobodniej i przejrzysz złe intencje, co doprowadzi do rozluźnienia waszej relacji, a co za tym idzie - fałszywy przyjaciel utraci korzyści.

    Brak zaufania

    Osoba, która tylko udaje przyjaciela, często wykazuje cechy narcystyczne, co oznacza, że tak naprawdę jej nie znasz. Prosi cię o pożyczkę na niezbędny artykuł, lek dla psa, zaległy rachunek i... zapomina oddać, mimo że w jego kolekcji pojawiają się nowe drogie buty, albo zegarek. 

    Kiedy ty potrzebujesz pomocy, płacze do słuchawki, że z całego serca chciałby ci pomóc, ale akurat w tym momencie jest to absolutnie niemożliwe. Po czym w mediach społecznościowych widzisz zdjęcia, na których widać, ze w tym czasie miło spędzał czas z innymi znajomymi. 

    Nie można mu ufać. Zawodzi cię co chwile, nie doczekasz się jednak od niego przeprosin. Chętnie bowiem korzysta z twojego wsparcia, jednak dla ciebie zwyczajnie go nie ma. Bo to nie jest prawdziwa przyjaźń. Ta osoba nazywa ją tak, bo czerpie z tego faktu korzyści, dla ciebie nie ma żadnych. 

    Uciekaj

    Fałszywy przyjaciel jest, jak wampir energetyczny. Wysysa z ciebie siłę póki może, kiedy przestaje korzystać na tej relacji - odchodzi. Szuka nowego obiektu, na którym będzie mógł zawisnąć. Nieważne, czy chodzi o kolegę ze szkolnej ławki, który pozwoli ściągać na klasówce czy o koleżankę, która chętnie skorzysta z darmowego manicure w twoim salonie urody.

    Niezależnie od wieku i doświadczenia życiowego, każdemu z nas może zdarzyć się na to nabrać. Zaczyna się zwykle niewinnie. Bo udający przyjaźń musi najpierw zyskać twoje zaufanie, więc początkowo tworzy ułudę, że cię wspiera, podziwia... Jednak z czasem twoje sprawy stają się coraz mniej ważne, bledną twoje kłopoty i sukcesy, a on wychodzi na pierwszy plan.

    Jeśli relacja, w której jesteś, zaczyna iść w tę stronę, lepiej odejść, niż dać się wykorzystać. Nie każdy przyjaciel musi być z nami całe życie. Bywa, że z kimś jesteśmy blisko tylko na pewnym etapie, a kiedy dysproporcje poglądowe, intelektualne czy emocjonalne rosną - lepiej się rozejść i zostać z pięknymi wspomnieniami. 

    Czytaj także: