mamDu_avatar

Zaangażuj dziecko w wiosenne porządki. Lista zadań z podziałem na wiek

Iza Orlicz

14 marca 2022, 14:07 · 4 minuty czytania
Niektórzy uwielbiają wiosenne porządki, bo kojarzą im się z nowym początkiem i oczyszczeniem przestrzeni na nadchodzące ciepłe dni, inni traktują je jak "zło konieczne”. Bez względu na twoje podejście do tej kwestii, w tym roku do wiosennych porządków zaangażuj swoje dziecko. Korzyści będzie więcej niż myślisz!


Zaangażuj dziecko w wiosenne porządki. Lista zadań z podziałem na wiek

Iza Orlicz
14 marca 2022, 14:07 • 1 minuta czytania
Niektórzy uwielbiają wiosenne porządki, bo kojarzą im się z nowym początkiem i oczyszczeniem przestrzeni na nadchodzące ciepłe dni, inni traktują je jak "zło konieczne”. Bez względu na twoje podejście do tej kwestii, w tym roku do wiosennych porządków zaangażuj swoje dziecko. Korzyści będzie więcej niż myślisz!
Zaangażuj dziecko w wiosenne porządki 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Wiele osób robi wiosenne porządki, w większość możesz, a nawet powinnaś, zaangażować swoje dziecko.
  • Korzyści z posiadania przez dziecko obowiązków domowych to m.in.: nauka odpowiedzialności i zarządzania swoim czasem.
  • Oto lista obowiązków, które możesz zlecić dziecku w ramach wiosennych porządków z podziałem na wiek.

Czy dzieci potrzebują obowiązków domowych? Jak najbardziej tak i nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że ich pomoc odciąży ciebie. Ważne, by zrozumiały, że za utrzymanie porządku w domu nie odpowiada tylko jedna osoba, ale cała rodzina.

Lista wiosennych obowiązków domowych z podziałem na wiek

Uczą się przy tym wielu umiejętności życiowych, jak np. zarządzania czasem (zwłaszcza gdy chcą po wykonaniu jakiegoś zadania zająć się zabawą), dbania o własne rzeczy i szanowania ich, wzrasta też samoocena dziecka, bo samodzielnie radzi sobie z powierzonymi mu obowiązkami.

Oczywiście muszą być one dostosowane do wieku dziecka i jego dojrzałości – nie mogą być trudne, by dziecko się zbyt szybko nie zniechęciło i nie traktowało obowiązków jak kary. Bardziej chodzi o uczenie zaangażowania i odpowiedzialności. Do jakich więc wiosennych porządków możesz zaangażować dziecko? Oto lista z podziałem na wiek.

2-3 lata

1. Wycieranie i szorowanie. Małe dzieci wciąż rozwijają tzw. motorykę małą, dlatego wszelkie prace porządkowe, które pozwalają im ćwiczyć ręce są jak najbardziej wskazane. Możesz dać mu ścierkę i poprosić o wycieranie zakurzonych miejsc lub poprosić o wyszorowanie np. ubrudzonych drzwi. Pewnie będziesz i tak musiała po dziecku poprawić, ale chodzi o to, by pokazać mu, że pomaganie sprawia radość.

2. Sortowanie ubrań. Dzieci w tym wieku mogą zacząć się tego uczyć i może być to dla nich świetna zabawa. Poproś, by posegregowały rzeczy kolorami lub spośród wyjętych z szafy ubrań podczas wiosennego sprzątania odnalazły swoje i ułożyły je w jednym miejscu.

3. Pielenie grządek. Już tak małe dziecko można zaangażować w prace ogrodowe. Wyznacz mu określoną przestrzeń i pokaż jak może zacząć wyrywać chwasty lub spulchniać ziemię grabkami.

3-6 lat

1. Zamiatanie. Przedszkolaki zwykle chętnie pomagają w obowiązkach domowych, bo nie ma dla nich większej przyjemności, niż spędzanie czasu z rodzicami. Prostą, ale odpowiedzialną czynnością jest zamiatanie. Mogą zamieść wejście przed domem, taras lub przedpokój, gdzie zwykle gromadzi się najwięcej ziemi z dworu. Mogą też powycierać klamki lub kurz z ramek do zdjęć.

2. Wyciąganie rzeczy z szafy i segregowanie. Starszego przedszkolaka możesz poprosić o to, by wyciągnął wszystkie ubrania ze swojej szafy i zobaczył, czy są one jeszcze na niego dobre. Te które okażą się za małe, niech odłoży do oddzielnego kosza.

3. Podlewanie roślin. Dziecko w tym wieku jest już na tyle odpowiedzialne, że można zlecić mu systematyczne podlewanie roślin. Oczywiście pewnie będziesz musiała mu o tym od czasu do czasu przypomnieć, ale jeśli wytłumaczysz, ile i jak często kwiaty potrzebują wody, chętnie zaangażuje się w taką pomoc.

4. Wytarcie liści kwiatów. Dziecko już na tyle opanowało motorykę małą, że na pewno poradzi sobie z delikatnym przetarciem liści kwiatów po zimie.

7-10 lat

1. Odkurzanie i polerowanie. W tym wieku dzieci lubią uczyć się nowych rzeczy, do tego są bardziej skoordynowane, dlatego można im powierzać nieco bardziej wymagające zadania. Możesz zaangażować je o nie tylko do odkurzenia podłóg, ale też wypolerowania delikatnych, np. szklanych lub kryształowych przedmiotów gospodarstwa domowego,

2. Mycie podłóg. To trudne zajęcie, ale jeśli masz w domu odpowiedzialnego 7-10-latka, na pewno da radę. Wytłumacz mu tylko dokładnie, krok po kroku, jak prawidłowo umyć podłogę (np. kiedy należy przepłukać świeżą wodą mopa)

3. Segregowanie i wynoszenie śmieci. W trakcie wiosennych porządków śmieci będzie więcej niż zwykle. Poproś dziecko, by zajęło się ich segregacją i wynoszeniem w odpowiednie miejsce.

4. Drobne naprawy w ogrodzie. Jeśli samodzielnie naprawiasz różne rzeczy, możesz zaangażować w to dziecko. Oczywiście przestrzegaj zasad bezpieczeństwa – może podawać ci jakieś narzędzia, a gdy zdecydujesz, by np. samodzielnie użyło młotka, niech zrobi to pod twoim nadzorem.

11-18 lat

1. Czyszczenie lamp oraz elektroniki. Nastolatki trudniej namówić do zaangażowania się w obowiązki domowe, ale w takiej sytuacji dobrym sposobem jest przypomnienie im, że to jeden z elementów samodzielności i niezależności. Starszym nastolatkom możesz spokojnie powierzyć wyczyszczenie wiszących i stojących lamp oraz wszelkiej elektroniki, np. telewizora, konsoli do gier, pilotów itd.

2. Odsunięcie mebli i sprzątniecie za nimi. To część rytuału wiosennych porządków – odsuwamy mniejsze i większe szafki, łóżka, fotele, by posprzątać za nimi. Młodsze dzieci możesz zachęcić tym, że na pewno za różnymi sprzętami kryją się "skarby”, czyli np. zagubiona zabawka, długopis, książka.

3. Pomoc przy myciu okien. 15-18-latek może spróbować samodzielnie umyć okna, młodsze dziecko możesz poprosić o pomoc w wyszorowaniu parapetów, które po zimie też zwykle wymagają ogromu pracy.

4. Sprzątanie garażu/piwnicy. Wymaga to zaangażowania i wytrwałości, zarazem jednak takie samodzielne wysprzątanie piwnicy czy garażu może dać dziecku ogromną satysfakcję. Najlepiej niech zrobi to we własnym tempie, wyznacz mu tylko końcowy termin.

5. Wyrzucenie zbędnych rzeczy. Nastolatek potrafi już doskonale określić, co jest mu potrzebne, a co nie i zwykle nie ma problemu z pozbywaniem się zbędnych rzeczy. Powierz mu zadanie oczyszczenia swojego pokoju ze nieużywanych czy starych rzeczy. Pomyślcie razem, które z nich można oddać, np. na cele charytatywne.

6. Pomoc w ogrodzie. Jeśli nie lubi prac związanych z ziemią, np. sadzenia roślin czy pielenia grządek, możesz poprosić go np. o odmalowanie wyblakłych powierzchni lub koszenie trawnika.

Czytaj także: https://mamadu.pl/159225,obowiazki-domowe-dla-dziecka-czy-rodzic-powinien-nagradzac-dziecko