7 sprawdzonych i skutecznych pomysłów, by zachęcić dziecko do aktywności fizycznej po zimie
Iza Orlicz
09 marca 2022, 13:12·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 marca 2022, 13:12
Zimą wszyscy jesteśmy mniej aktywni, bo nawet gdy dopasujemy ubiór do panującej na zewnątrz temperatury, to i tak trudno spędzić cały dzień na dworze. Teraz jednak, gdy robi się coraz cieplej, najwyższy czas, by dziecko mniej czasu spędzało przed ekranem komputera czy telewizora, a więcej na zewnątrz. Jak je zachęcić do aktywności, by nie potraktowało tego jak kary?
Reklama.
Reklama.
Po zimie trudniej zachęcić dzieci do aktywności na zewnątrz, bo przyzwyczaiły się do spędzania czasu w domu.
Nie przygotowuj wiosennego planu treningowego - wdrażaj aktywność powoli, postaw na zabawę.
7 skutecznych sposobów, by wraz z nadchodzącą wiosną zachęcić dziecko do aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko dla rozwoju dziecka, ale też jego dobrego samopoczucia. Przyjmuje się, że dziecko w wieku od 3 do 5 lat powinno być aktywne nawet 8 godzin na dobę, a w wieku od 6 do 17 lat zaleca się 1-2 godziny umiarkowanej aktywności (takiej jak szybki marsz) do energicznej (np. bieganie) przynajmniej 3 dni w tygodniu.
7 sposobów, by zachęcić dziecko do aktywności fizycznej po zimie
Po zimie dzieciom trudniej "przestawić” się na spędzanie aktywnie czasu, zwłaszcza jeśli ich codzienną rozrywką jest oglądanie telewizji czy granie na tablecie bądź komputerze. Jak więc zachęcić dziecko do spędzania czasu na zewnątrz?
1. Zacznij powoli. Być może twoje dziecko będzie potrzebować trochę czasu, by otrząsnąć się z zimowego letargu czy lenistwa. Dlatego nie wymyślaj intensywnego planu treningowego, raczej zacznij od czegoś łatwego i przyjemnego.
Na początek może być to nawet krótka zabawa w berka przed domem, by dziecko znowu odnalazło radość z aktywności na zewnątrz. W miarę zbliżania się wiosny możesz stopniowo przejść do bardziej wymagających zajęć, np. kilkukilometrowych wycieczek rowerowych.
2. Spraw, by ćwiczenia były zabawne. Do dziecka nie przemówi wypowiadane przez ciebie zdanie, że sport to zdrowie. Co innego, gdy aktywność fizyczną przekształcisz w zabawę. Pomyśl, w co bawiłaś się, gdy sama byłaś dzieckiem (może w klasy, podchody lub tory z kapsli) i podobną zabawę zaproponuj swojemu dziecku. Warto też mieć pod ręką hula-hop, frisbee, badminton czy skakankę – dzięki nim od razu możesz zaproponować dziecku wciągającą i ekscytującą zabawę.
3. Poznajcie waszą najbliższą okolicę. Zrób listę prostych rzeczy do zrobienia na podwórku, w przydomowym ogródku lub w pobliskim parku. Możecie zasiać lub posadzić razem kwiaty lub zioła, poszukać naturalnych materiałów (patyki, kamienie, liście), by zbudować szałas, weźcie lornetkę, by poobserwować ptaki lub przygotujcie razem ziemię pod warzywniak. Takie prace to również aktywność fizyczna, która angażuje wszystkie mięśnie.
4. Zaproponuj nowy sport. Może twoje dziecko świetnie już jeździ na rowerze, ale jeszcze nie próbowało swoich sił w jeździe na deskorolce czy rolkach. Możecie wybrać się razem do sklepu sportowego, by poszukać inspiracji do nowych form aktywności. Dzieci zwykle lubią próbować nowych rzeczy, dlatego może być to dla nich spora motywacja, by spędzać czas na zewnątrz.
5. Przygotuj przygodę w terenie. Spacery po lesie mogą stać się prawdziwą przygodą, gdy wcześniej wszystko przygotujemy. Możesz np. zrobić mapę skarbów, by potem spędzić z dzieckiem kilka godzin na ich odkrywaniu. Możesz też sprawdzić jakie ciekawostki lub zabytki przyrody znajdują się w najbliższej okolicy i zorganizuj wyprawę w to miejsce.
6. "Odhaczcie” wszystkie place zabaw w najbliższej okolicy. Nie musisz ograniczać się do tego najbliższego obok domu. Zróbcie listę 5 czy nawet 10 placów zabaw w promieniu kilku kilometrów i zacznijcie je odwiedzać jeden po drugim np. w każdy weekend. Korzyści ze spędzania czasu na placu zabaw jest wiele, to m.in.: rozwój równowagi i koordynacji czy usprawnianie małej motoryki.
7. Pozwól dziecku się pobrudzić. Nadchodząca wiosna nie oznacza tylko słońca, ale też opady deszczu, a co za tym idzie… kałuże i błoto. Jeśli rzucisz hasło: "Robimy ciasto z błotnistej ziemi”, uwierz mi szybko znajdziesz chętnych do wyjścia na zewnątrz. Kopanie błota, przenoszenie, wylewanie, lepienie pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności manualnych. Przy okazji to świetna zabawa!