logo
Ostatnie, czego potrzebuje dziecko, które sobie nie radzi w szkole, to reprymenda od rodzica. Fot. 123rf.com
Reklama.
  • Dziecko idące do szkoły należy wyposażyć nie tylko w plecak i piórnik, ale i odpowiednie umiejętności.
  • To, że dziecko łatwo przyswaja wiedzę, nie oznacza, że wie jak się uczyć.
  • Poniższe sposoby nie tylko zachęcą dziecko do nauki, ale i pomogą, by dziecko się więcej nie zniechęcało:

    Naucz systematyczności

    Nawet jeśli w szkole przerabiany materiał jest prosty, ucz dziecko, że trzeba się przygotować, utrwalać, ćwiczyć i powtarzać. Gdy są wiersze na pamięć czy czytanki "dopiero na za 3 dni", ucz regularnego trenowania codziennie. Gdy jest większa praca do wykonania, podzielcie ją na etapy. Niech dziecko każdego dnia wykona po trochu. Gdy materiału zrobi się więcej, łatwiej będzie mu rozplanować naukę i przyswoić większy materiał.

    Ucz odpowiedzialności

    Nauka to obowiązek, praca, którą dziecko musi wykonać. Są nauczyciele, którzy codziennie zadają cokolwiek, by nauczyć dziecko, że uczyć systematyczności, ale sprawdzając wykonaną pracę, uczą też odpowiedzialności. Nawet jeśli to "tylko" jedno zadanie, za które "nie grozi pała", jest to ważna i potrzebna do wykonania praca.

    Nie strasz szkołą

    Zdarza się, że rodzice groźbą próbują wymusić "chęć do nauki". Ale ani jedynka, ani niezadowolona pani nie są dobrym motywatorem. A to metodą tą można wzbudzić lęk przed szkołą. Warto wyrobić w dziecku chęć do nauki poszerzania wiedzy i samodoskonalenia się. Gdy dziecko zrozumie, po co mu ta wiedza ze szkoły, będzie chętniej ją zdobywało.

    Nie przesadzaj z ambicjami

    Patrz na swoje dziecko realnie, nie musi być najlepsze we wszystkim. Zwracaj uwagę nie na oceny a na włożony wysiłek. Są rzeczy, które dla dziecka są trudniejsze i wtedy musi wykonać więcej pracy. Są i takie, w które mimo świetnych, nie musieli się bardzo wysilać.

    Chwal

    Niezwykle ważne jest pozytywne wzmocnienie. Zamiast wytykać błędy, skup się na tym co twoje dziecko robi dobrze. Czasem niepowodzenia potrafią przysłonić wszystkie inne osiągnięcia dziecka.

    Nie nagradzaj i nie każ za oceny

    Nie obiecuj, że za dobre wyniki w szkole dziecko coś dostanie, ale też nie odbieraj nic za to, że przyniosło złą ocenę. W ten sposób uczysz, że zawsze mu się coś należy za naukę, zdecydowanie nie będzie tego robiło dla siebie.

    Nie tylko szkoła

    Dziecko potrzebuje odpoczynku i relaksu. Nie zaganiaj od razu do robienia lekcji, gdy tylko wróci ze szkoły. Po całym dniu dziecko jest zmęczone nauką, a także stęsknione za tobą.

    Nie wyręczaj

    Nigdy nie odrabiaj prac domowych za dziecko! Prace domowe mają utrwalać zdobytą wiedzę, ale i nauczyć dziecko samodzielnej pracy. Robiąc to za nie, nie dajesz szansy na samokształcenie. Jeśli dziecko ma trudność z opanowaniem jakiegoś materiału, warto poszukać innej metody, niż ta, którą zaprezentował nauczyciel. Poszukaj ciekawej aplikacji, lub książki, wytłumacz na przykładzie czegoś, co dziecko lubi np. ułamki na klockach lego. Masz pomóc zrozumieć, a nie wyręczyć dziecko.

    Nie porównuj

    Nigdy nie pytaj, kto dostał lepszą ocenę, nie podkreślaj, że siostra uczy się lepiej. Pamiętaj, każde dziecko uczy się w swoim tempie.

    Wspieraj

    Gdy pojawiają się porażki i zniechęcenie, rozmawiaj z dzieckiem. Ale rozmawiajcie nie tylko o niepowodzeniach, ale i o emocjach temu towarzyszących. Może się okazać, że wstyd, niepewność, czy strach paraliżują dziecko. Ono potrzebuje twojego wsparcia, a nie reprymendy.

    Bądź przykładem!

    Przecież ty też możesz się rozwijać i uczyć. Zadbaj, by dziecko to widziało. Wiedziało, że uczysz się angielskiego i uczestniczysz w kursach w pracy. Czytanie książek, czy próbowanie nowych rzeczy to świetne przykłady dla dziecka ze każdym wieku można mieć otwarty umysł i nauczyć się czegoś nowego.

    Czytaj także: