Książki o wojnie dla dzieci opowiadają łagodnie o tematach, o których czasem ciężko mówić dorosłym. A możesz być pewna, że temat wojny, jeśli jesteś mamą starszaka albo ucznia, z pewnością cię nie ominie. Jak więc rozmawiać z dziećmi o wojnie? - Zacznijmy od wyjaśnienia im, czym jest wojna, ale w sposób, który mogą pojąć. Wojna to konflikt, wyjaśnijmy, że dorośli czasem się kłócą, możemy przywołać jakąś sytuację konfliktową z podwórka. Ludzie się między sobą kłócą, a czasem kłócą się kraje. Nie ma klucza, że czterolatkom coś mówimy, a trzylatkom jeszcze nie - wszystko zależy od realnej potrzeby, zaznacza. - wyjaśnia Zawadzka.
Jeśli widzisz, że dziecko ma dużą potrzebę zrozumienia tematu, pomocne mogą okazać się książki dla dzieci. Literatura dla dziecięca podchodzi do tematu wojny na różne sposoby, ale przede wszystkim mądrze. Poniżej znajdziesz propozycje, które pozwolą dziecku zrozumieć, czym jest wojna, dlaczego jest zła i jak wpływa na życie ludzi. To historie o smutku, rozstaniach i stracie, ale bez straszenia i okrucieństw:
Nieprzegadania historia z minimalistycznymi rysunkami w niezwykle posty sposób przybliża temat wojny. Książka tłumaczy jej bezsensowność na przykładzie dwóch żołnierzy, którzy siedzą w swoich okopach i czekają na koniec wojny. Według instrukcji dowództwa mają ocalić się kosztem życia drugiego człowieka. Jednak ten drugi człowiek ma rodzinę i dom, za którym tęskni. Gdyby nie instrukcje wojenne to mogliby iść do domu.
Wojna zmusza do ucieczki. Ta podróż, która jest ratunkiem i koniecznością, jest bardzo trudna. Choć celem jest bezpieczny dom, to często jest to obce i dalekie miejsce. Takiej podróży towarzyszy strach, tęsknota i uczucie straty, ale i nadziei. Pięknie ilustrowana książka powstała na podstawie rozmów z małymi uchodźcami.
Bohaterem książki jest Romek, który mieszka z rodzicami, babcią i dziadkiem rodzeństwem w Doniecku. Ma swoje ukochane zabawki i dom, ale nagle zaczyna czuć niepokój, bo w jego domu pojawiają się słowa "bezpieczeństwo" i "wojna". Pewnej nocy rodzinę budzi hałas, wyrwane ze snu dzieci mają schronić się w piwnicy. Rodzice Romka podejmują decyzję o opuszczeniu kraj. Sprowadzają się do Polski, gdzie idą do szkoły. Są uchodźcami i choć tęsknią do domu, to tam nadal trwa wojna.
Opowieść o perypetiach Szymona Baymana, który trafia jako dziecko do getta. Z książki dzieci mogą się dowiedzieć, jak wyglądała codzienność dzieci w czasie II wojny światowej. Irena Sendlerowa pomaga mu się wydostać z getta i znaleźć nową rodzinę. Dzięki nowemu nazwisku może przeżyć wojnę. Ostatecznie chłopiec dom zmienia aż pięć razy.
W 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Chmurka to mała Polka, która teraz musi mieszkać na dalekiej Syberii. Nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami.
Pewnego roku kończą się wakacje, ale zamiast szkoły, zaczyna wojna. Włodek mieszka w internacie z innymi chłopcami, ponieważ jego ojciec zginął w pierwszych dniach wojny, a mamie nie starczało pieniędzy na utrzymanie. Chłopiec nie bardzo wie, czym jest wojna, ale ponieważ dorośli, mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Przez to zaklęcie ze świata znikają kolory, a ten staje się czarno-biały. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych.
Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Mama Eli pracuje w szpitalu dla rannych i bardzo rzadka bywa w domu, a tata ukrywa się w lesie, by źli ludzie go nie złapali. Dziewczynka musi szybko dorosnąć, ale jest bardzo dzielna. Dziewczynka uczy się uważać na słowa, dochowywać tajemnic i sobie radzić, choć jest tylko małą dziewczynką.
Książka opowiada historię Ireny Sendlerowej i mieszkańców warszawskiego getta. Kobieta, narażając własne życie, ratowała dzieci. Potajemnie z getta wyprowadziła ich aż 2500. Stare i nowe dane dziecka oraz zaszyfrowany adres zapisywała na paseczkach bibuły i zamykała w szklanej butelce, którą zakopywała pod ziemią. Dzięki temu po wojnie wiele osób odnalazło swoje dzieci.