
Warto przysiąść i zastanowić się chwilę, czy dzieciom z naszego otoczenia (nie tylko naszym własnym) dajemy wszystko, co tak naprawdę możemy im ofiarować. Swoją postawą i sposobem zachowania tak naprawdę możemy w znaczący sposób podbudować ich pewność siebie i dać poczucie bezpieczeństwa. To bezcenne rzeczy, które możesz dać dziecku, ale nie kupisz ich za żadne pieniądze:
1. Miłość - każde dziecko potrzebuje wiedzieć, że jest kochane. Dzięki miłości dziecko czuje się bezpiecznie, ma szansę rozwijać poczucie własnej wartości, pewność siebie, a także dawać miłość innym.
2. Czas i uwaga - każde dziecko potrzebuje, by okazano mu zainteresowanie i poświęcano mu czas. Żadna zabawka nie sprawi, że dziecko będzie szczęśliwe, jeśli cały czas będzie musiało się zajmować same sobą.
3. Aprobata - proste słowa mogą utwierdzić dziecko, że jesteśmy z niego dumni. Przy każdej możliwej okazji powinniśmy chwalić, nie bojąc się, że rozpieścimy tym dziecko.
4. Stabilizacja - stabilny dom to fundament, na którym dziecko buduje resztę swojego życia. Dzieci muszą mieć kogoś, komu bezgranicznie ufają i czuć, że ktoś przy nich zawsze będzie.
5. Możliwości - nie chodzi o różnorodne zajęcia dodatkowe, ale o szansę na rozwój zainteresowań i umiejętności. Okazję do doświadczania nowych rzeczy i przeżywania ich. Wystarczy częściej powiedzieć "Tak" na dziecięce pomysły, by mogły się lepiej rozwijać.
6. Reguły - oczywiście nie chodzi o musztrowanie i dyscyplinę, ale o ramy, w których dziecko się porusza. Dzięki zasadom dzieci uczą się, jakie są granice. Należy jednak pamiętać, że przekaz powinien być spójny, tylko to da dziecku poczucie bezpieczeństwa.
7. Dobra zabawa - wiesz, że dzieci śmieją się znaczenie częściej niż dorośli? Z wiekiem przestajemy cieszyć się drobiazgami. Warto to pielęgnować u dziecka i stwarzać, jak najwięcej sytuacji do śmiechu i wygłupów. Śmiech jest dobry zarówno dla rozwoju psychicznego jak i fizycznego dziecka.
8. Twoje ramiona - to najlepsze miejsce na całym świecie, by czytać, rozmawiać, opowiadać, płakać i się śmiać. Nie odmawiaj, gdy dziecko chce usiąść na twoich kolanach.
9. Przestrzeń na popełnianie błędów - zamiast uporczywie chronić dziecko przed popełnianiem błędów, daj mu przestrzeń na podejmowanie własnych decyzji, prób i eksperymentowania. W ten sposób dziecko najlepiej się uczy. Bądź cierpliwa i pozwól na swobodne odkrywanie świata.
10. Uściski i buziaki - tego chyba nie trzeba tłumaczyć, rób to jak najczęściej i najwięcej się da!