dobre relacje dziecka z innymi
Jak nauczyć dziecko dobrych relacji z innymi? unsplash
Reklama.
  • By nasze dzieci dobrze radziły sobie w życiu, powinniśmy nauczyć je jak tworzyć odpowiednie relacje z innymi.
  • Czasem nasze dziecko jest zbyt uległe lub za mało otwarte w kontaktach z rówieśnikami.
  • Oto 10 zwrotów, których powinniśmy nauczyć nasze dziecko, by potrafiło nawiązywać prawdziwe i bliskie relacje.
  • To, w jaki sposób komunikujemy się z naszym dzieckiem na co dzień, uczy je jak powinny wyglądać relacje z innymi ludźmi. A to kluczowa umiejętność, bo każdy z nas powinien być nie tylko uprzejmy, ale też jasno wyrażać swoje zdanie, otwarcie wyznaczać granice, mówić o tym, co mu się podoba, a co nie.

    10 zwrotów, których powinniśmy nauczyć nasze dziecko

    Relacje z innymi mają ogromny, jeśli nie najważniejszy, wpływ na jakość naszego życia. Oto 10 kluczowych zwrotów, których powinniśmy nauczyć nasze dziecko, by radziło sobie w kontaktach z innymi
    1. Lubię to. Małe dzieci nie mają problemu z wyrażaniem tego, co im się podoba, ale już nastolatek jest bardziej ostrożny w demonstrowaniu swoich poglądów, zwłaszcza gdy różnią się one od zdania jego rówieśników. Dlatego tak ważne jest, by uczyć dziecko, że zawsze może otwarcie powiedzieć, co lubi, co mu się podoba, co mu odpowiada, nawet jeśli innym będzie wydawać się to dziwne, śmieszne, niezrozumiałe.
    2. Nie lubię tego. Ten zwrot jest równie ważny, bo pokazuje siłę naszego charakteru. Łatwiej jest zgodzić się z drugą osobą, trudniej powiedzieć, że coś nam się nie podoba, nie lubimy tego, nie pasuje nam. Gdy dziecko będzie na co dzień słyszało, że rodzic jasno i wprost komunikuje, co lubi, a czego nie lubi, też się tego nauczy.
    3. Dziękuję ci. Uczmy dzieci wdzięczności, zarówno za duże, jak i za małe rzeczy. Podziękuj dziecku za pomoc w odkurzaniu, zmywaniu czy wyniesieniu śmieci, ale też za wspólnie spędzony czas. Nauczenie dzieci wdzięczności to jedna z kluczowych umiejętności, dzięki której odczuwamy zadowolenie z życia na co dzień.
    4. Myliłam się. To jeden z najtrudniejszych zwrotów do wypowiedzenia, bo chyba wszyscy odczuwają dyskomfort, gdy mają przyznać się do błędu. Warto jednak to robić i tym samym uczyć dziecko, że w przyznawaniu się do błędu nie ma niczego wstydliwego. To wyraz naszej dojrzałości.
    5. Masz rację. Wszyscy lubimy słyszeć, że mamy rację, zwłaszcza gdy "wiemy o tym”. Ten zwrot to jeden z podstawowych sposobów radzenia sobie z konfliktami i metoda na "wygaszenie”, a zarazem oczyszczenie atmosfery po kłótni czy sporze.
    6. Jestem zły lub zdenerwowany. Każde dziecko musi nauczyć się radzić sobie z gniewem, bo ten niewypowiedziany może eksplodować w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej oczekiwany sposób. Małym dzieciom trudno zapanować nad złością, ale krok po kroku powinniśmy uczuć dziecko, jak sobie z nią radzić, by nie krzywdzić innych.
    Kluczowa jest umiejętność rozpoznawania własnych emocji, nie tylko zresztą zdenerwowania, gniewu, złości, ale też smutku czy strachu. Gdy nauczymy dziecko rozpoznawania swoich uczuć, łatwiej będzie im nad nimi zapanować.
    7. Czy mogę ci pomóc/Pomożesz mi? Nauczenie dziecka empatii i dostrzegania tego, że może komuś pomóc, nie tylko ułatwia rodzinne życie (nie musisz za każdym razem prosić dziecka o przysługę), ale też pomaga w nawiązywaniu bliskich relacji z innymi. Dziecko może pomóc innemu, ale uczy się również tego, że może też poprosić o pomoc, gdy akurat jej potrzebuje.
    8. Doceniam cię. Każda ważna osoba w naszym życiu powinna od czasu do czasu usłyszeć od nas te słowa, dlatego warto uczyć ich również nasze dzieci. W ten prosty sposób zacieśnisz więź z kimś, na kim ci naprawdę zależy.
    9. Nie, nie chcę/Nie, dziękuję. Nie każde dziecko jest przebojowe, asertywne i nie boi się powiedzieć tego, co myśli. Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka, że może w różnych sytuacjach powiedzieć "nie”. Gdy nie ma ochoty się z kimś bawić, czegoś zjeść, przytulać się z ciocią czy babcią. Pozwólmy dziecku na wyznaczanie jego granic i uprzejmego odmawiania, gdy na coś nie ma ochoty lub czuje się z czymś niekomfortowo.
    10. Jesteś wspaniała/Lubię to w tobie. Z łatwością przychodzi nam mówienie miłych i słodkich rzeczy do małych dzieci, ale gdy dziecko dorasta stajemy się bardziej powściągliwi w tej kwestii. Tymczasem jak najczęściej powinniśmy podkreślać dumę z naszego dziecka – że wspaniale dało sobie z czymś radę czy świetnie się zachowało w jakieś konkretnej sytuacji.
    Warto też jak najczęściej mówić dziecku, co w nim lubimy, bo dzięki temu budujemy jego pewność i wiarę w siebie. Gdy my nie mamy problemu z docenianiem innych i chwaleniem ich, nasze dziecko też się tego nauczy.