Wzmożoną aktywność kleszczy zazwyczaj obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych okres zagrożenia może się wydłużyć. Niestety ocieplenie klimatu, mniej srogie zimy sprawiły, że kleszcze od kilku lat są aktywne nawet zimą. I niestety mamy złą wiadomość, właśnie się obudziły i są wygłodniałe.
Choć kojarzą się głównie z okresem letnim, to zaczynają polować wczesną wiosną.
Jeśli nie ma mrozów, to zdarza, że się budzą nawet zimą.
Nie można lekceważyć tego pasożyta, gdyż przenosi groźne choroby.
Wygłodniałe kleszcze ruszyły na żer
"Ostrzeżenie!!! Kleszcz już obudziły się na dobre. Są głodne i złe. Wiadomo, kleszcz głodny to kleszcz zły. Zabezpieczajcie swoje zwierzaczki!" - można przeczytać pod zdjęciem pełnym kleszczy, jakie zamieściła na swoim facebookowym profilu Lecznica Weterynaryjna z Ząbek.
Niestety wystarczyło kilka dni z plusową temperaturą, by te pajęczaki poczuły wiosnę i powróciły do życia. Choć kleszcze najczęściej można spotkać w lasach czy na łąkach, to coraz częściej żerują także na miejskich trawnikach czy na placach zabaw. Dobrym zabezpieczeniem jest długi rękaw czy nogawka, o co oczywiście nie jest trudno zimą, ale jeśli masz czworonoga, nie zapominaj, że do domu także on może przenieść nieproszonego gościa.
Chroń swoją rodzinę i pupila
Lekarze weterynarii apelują, by zabezpieczać psy przed pasożytami także zimą. Opiekunowie psów, którzy mają w domu małe dzieci, czasem rezygnują z użycia obroży ze względu na częste dotykanie psa przez dziecko. Substancja mogłaby trafić na dziecięce rączki, a z nich do oka czy buzi malucha. Nie można jednak zapominać, że ten maleńki pajęczak jest niezwykle niebezpieczny, gdyż przenosi groźne choroby.U zwierząt najczęściej roznoszą babeszjozę, która może nawet doprowadzić do śmierci psa. Jeżeli podejrzewasz, że twój czworonóg został ukąszony przez kleszcza, warto zgłosić się do lekarza weterynarii w celu diagnostyki ewentualnych chorób odkleszczowych.