
Reklama.
Pierwszym krokiem do uratowania monstery (lub innej rośliny, której wysychają lub zwijają się liście), jest znalezienie przyczyny złego stanu rośliny. Do jednych z najczęstszych przyczyn należy po prostu zła pielęgnacja kwiatka, tzn. nieprawidłowe podlewanie i temperatura otoczenia, która kwiatkowi nie służy.
Ale są też inne czynniki, przez które twoje rośliny mogą nie wyglądać zbyt dobrze. Najpierw sprawdź, czy ziemia w doniczce nie jest zbyt mokra albo za sucha i ureguluj czas podlewania rośliny. A potem wyklucz inne przyczyny. Oto kilka przyczyn zwijania się i wysychania liści m.in. monstery.
1. Monstera ma zbyt sucho w doniczce
Za rzadkie podlewanie kwiatków prowadzi do zwijania się liści roślin doniczkowych, szczególnie monstery. Niewłaściwe nawadnianie kwiatka sprawi, że jego liście mogą się całkowicie zwinąć w rulonik, by zaoszczędzić resztki wody, które posiada.To oznacza, że monstera nie otrzymuje wystarczające ilości wody, aby wykonać swoje procesy fizjologiczne. Przed następnym podlewaniem roślin sprawdź wilgoć ziemi w doniczce. Możesz włożyć palec lub drewniany patyczek do szaszłyków na głębokość ok. 5 cm, jeśli wyjmiesz suchy – trzeba od razu podlać monsterę.
Drugim objawem zbyt słabego nawodnienia będą suche fragmenty listków, wysuszone i brązowe krawędzie liści.
By dobrze nawilżyć ziemię w doniczce, zanurz ją całą w wodzie, by gleba i sam kwiatek "napiły się" i zatrzymały jak najwięcej wilgoci w sobie.
Podlewaj regularnie i pamiętaj o niezmienianiu częstotliwości – warto mieć donice z dziurkami na dole, tak by nadmiar wody mógł wylecieć do podstawek, które trzeba z tej zbyt dużej ilości wody opróżnić. Przed każdym kolejnym podlewaniem rób test tzw. suchego patyczka, w końcu nauczysz się, co ile dni najlepiej podlewać rośliny.
2. Za duża wilgoć w ziemi
Jeśli tydzień po podlaniu ziemia w doniczce nadal jest wilgotna, prawdopodobnie przesadzasz z podlewaniem.Nie rób tego, oprócz zwiniętych liści możesz doprowadzić do zgnicia korzeni, a wtedy monstera nadawać się będzie tylko na śmietnik. Stojąca woda doniczce sprawia, że roślina ma zbyt mało tlenu i nie może wchłonąć składników odżywczych.
3. Zbyt dużo chemii w wodzie do podlewania
Jeśli podlewasz rośliny doniczkowe wodą z kranu, zastanów się, czy nie ma w niej zbyt wielu chemikaliów, które po prostu nie służą roślinie. W miejskiej wodzie najczęściej jest chlor, który oczyszczą wodę z większości szkodliwych dla ludzi zarazków.Jeśli jest go zbyt wiele, zabija też pożyteczne drobnoustroje, które znajdują się w ziemi doniczkowej. To one rozkładają podłoże i udostępniają korzeniom rośliny składniki mineralne, które czerpie z ziemi kwiatek.
Zbyt wiele chemii w wodzie uszkodzi korzenie i zaburzy funkcje fizjologiczne monstery, więc ta w obronie – zacznie zwijać liście. Jeśli to chemikalia są problemem, niestety trzeba roślinie wymienić ziemię na nową, bo w tej wszystkie złe składniki się kumulują.
I zacząć podlewać np. deszczówką lub kranówką, ale taką, która odstała ok. 24 godziny (chlor z niej odparuje). Warto też pozbyć się wysuszonych liści i gałązek, bo one dodatkowo osłabiają roślinę.
4. Nadmierne nawożenie roślin doniczkowych
Czasem chcemy dać kwiatkowi "kopa" za pomocą nawozów i trochę przesadzimy – wtedy monstera może zacząć zwijać liście lub mogą zacząć się falować.Wystarczy dawać połowę zalecanej dawki nawozu i nie częściej niż co 3-4 tygodnie. Zimą jednak nie trzeba nawozić roślin doniczkowych w ogóle, bo to okres, kiedy nie ma wzrostu liści i pąków.
5. Stres temperaturowy
Nagłe i duże zmiany temperatury mogą szkodzić roślinom i wtedy ich liście zaczną się falować i zwijać. Monstery najlepiej się czują w temperaturze między 18 a 30 stopni Celsjusza.Nienawidzą zimna, a temperatura poniżej 15 stopni im po prostu trwale szkodzi, bo monstera to roślina tropikalna. Niska temperatura hamuje też wzrost rośliny, zbyt wysoka natomiast za bardzo przyspiesza procesy fizjologiczne, więc roślina – próbując się schłodzić – sięga po swoje zapasy wilgoci z ziemi i zwija liście, by jak najmniej też wody oddawać.
Zbyt mała wilgotność w pomieszczeniu również ma spore znaczenie – zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu, być może problem zwijających się liści zniknie.
6. Choroby roślin
Monstery mogą chorować na grzybicę, jeśli roślina została przelana lub stale ma zbyt dużo wody w doniczce.Grzybica roślin objawia się zbyt mokrym, grząskim podłożem, brązowymi i zbyt miękkimi korzeniami, które zaczynają gnić i nieprzyjemnym zapachem, który można wyczuć z doniczki. Zdrowe korzenie są jędrne, twarde i jasne.
7. Robactwo w doniczce
Istnieją insekty, które żywią się korzeniami takich roślin jak np. monstera czy skrzydłokwiat. Należą do nich przędziorki, wciornastki, mszyce, które zalęgają się w doniczce z ziemią i wysysają soki i składniki odżywcze z rośliny.Owady te są niezwykle małe, ciężko czasem je namierzyć, ale znajdziesz je na dolnej i górnej stronie liści, warto więc się roślinie dokładnie przyjrzeć.
Zastosuj najpierw domowe sposoby na pozbycie się robali z doniczek z kwiatkami, a gdy te nie pomogą, sięgnij po specjalną chemię ogrodniczą.