kubuś puchatek
Bajki o Kubusiu Puchatku zna każde dziecko. fot. Pixabay
Reklama.
  • Kubuś Puchatek to jeden z najpopularniejszych niedźwiadków na świecie. Pierwszą część jego przygód wydano w Wielkiej Brytanii w 1926 roku. Autorem książek jest A. A. Milne.
  • Miś otrzymał imię po jednej z zabawek Christophera Robina Milne'a, syna autora książek.
  • Przygody Kubusia Puchatka to nie tylko bajka dla dzieci. Bohaterowie książki uczą najmłodszych m.in. czym jest miłość i przyjaźń.
  • 1. Miłość to uczucie, które trzeba pielęgnować

    Ciężko wyjaśnić dzieciom, czym jest miłość. Jednak Kubuś Puchatek poradził sobie z tym doskonale, obrazując najmłodszym na czym polega siła uczucia i wszystko, co się z nim wiąże – czyli cierpliwość i lojalność oraz to, że na osobę, którą się kocha, warto poczekać. I zawsze o niej pamiętamy – nawet jeśli chwilowo zniknie nam z oczu.
    " – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
    – Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten ktoś nigdy nie znika."

    2. Czasem najlepszy prezent to ten, który nic nie kosztuje

    W czasach, w których wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a producenci zabawek prześcigają się w coraz to wymyślniejszych interaktywnych lalkach i maskotkach, historia o Kubusiu Puchatku przekazuje dzieciom, że nie na tym polega sztuka dawania prezentów. Liczy się to, co unikalne i niematerialne.
    "Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie"

    3. Przyjaźń to chęć bycia razem

    Relacja Kubusia Puchatka i Prosiaczka to gotowa odpowiedź na pytanie, czym jest przyjaźń. W cytatach można przebierać bez końca, ale najważniejsza wydaje się nauka, że to po prostu chęć bycia z drugą osobą.
    "Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie."

    4. Pamiętaj, że jesteś lepszy, niż myślisz

    Puchatek dba również o to, by jego mali fani nigdy nie przestali wierzyć w siebie i nie podawali w wątpliwość swojej wartości. I szli przez życie z podniesioną głową – a w chwilach zwątpienia powinni pamiętać o tym, że jeśli chcą, to mogą osiągnąć wszystko.
    "Obiecaj, że zawsze będziesz o tym pamiętać: jesteś odważniejszy, niż sam w to wierzysz, jesteś silniejszy, niż ci się wydaje i jesteś mądrzejszy, niż myślisz."

    5. Nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje

    To także historia o tolerancji i tym, że nie powinniśmy kategoryzować. A często, gdy przyjrzymy się czemuś z bliska i lepiej to poznamy – okazuje się inne niż sądziliśmy.
    "Pamiętaj, że chwast też są kwiatami"

    6. Nie czekaj, działaj

    Bohaterowie ze Stumilowego Lasu uczą dzieci, że nie powinniśmy biernie czekać na to, co ześle nam los. Czas wziąć sprawy w swoje ręce, nie bać się wyjść innym naprzeciw i wykazać się odrobiną inicjatywy. Samo nic się nie zrobi!
    "Nie możesz stanąć w jednym punkcie w lesie i czekać aż inni do Ciebie przyjdą"

    7. Warto pomyśleć o innych

    O tym, że warto zwracać uwagę na innych ludzi warto przypominać najmłodszym nie tylko od święta. Historia Kubusia Puchatka to także nauka empatii i tego, że dobrze jest widzieć więcej, niż czubek własnego nosa.
    "Trochę uwagi i trochę myślenia o innych robi różnicę"