Ze względu na tłuszcze i dość ciężki
skład WD-40 lepiej używać go do odklejania gum ze starych materiałów, niż używać do delikatnych tkanin.
Jak usunąć gumę do żucia parą wodną?
By usunąć z ubrania przyklejoną gumę do żucia, możesz wykorzystać garnek z gorącą wodą. Rozciągnij fragment materiału, do którego przywarła guma do żucia nad garnkiem z wrzątkiem. Para wodna, która unosi się nad naczyniem, powinna zmiękczyć i
rozpuścić gumę. Po kilku minutach powinieneś z łatwością usunąć reszty gumy do żucia z ubrania za pomocą tępego nożyka lub szczoteczki.
Ocet na przyklejoną gumę do żucia
Gumę do żucia przyklejoną do kanapy, fotela czy spodni z łatwością usuniesz też octem. Rozgrzej w garnuszku kilka łyżek octu spirytusowego, winnego lub jabłkowego, a potem zamocz w nim bawełnianą szmatkę. Pocieraj miejsce, w którym widnieje ślad przyklejonej gumy.
Guma do żucia na ubraniu: masło orzechowe
W walce z gumą do żucia na ubraniach poradzi sobie też masło orzechowe. Tłuszcz rozmiękczy gumę i łatwo ona odejdzie od materiału. Uważaj jednak, by nie trzymać go zbyt długo, bo zostawi plamę i zniszczy materiał. Jeśli używamy masła orzechowego, by usunąć gumę do żucia konieczne będzie upranie materiału z
dodatkiem odplamiacza.
Z czego składa się guma do żucia?
Podstawą zrozumienia, jak skutecznie usunąć przyklejoną do ubrania gumę do żucia jest zrozumienie jej składu. Podstawowym składnikiem gumy do żucia jest baza gumowa, czyli substancja, która nada gumie elastyczność. Zwykle do tego celu wykorzystuje się elastomery, wosk pszczeli, parafinę, stearynę, polietylen, octan poliwinylu i lateksy.