Dziewczynka leży w łóżku i nie może zasnąć
Sposób na sen unsplash/ Hayley Seibel
Reklama.

Prosty trik na zasypianie

O dodawaniu olejków eterycznych do kąpieli słyszał każdy z nas. Mówi się o tym, że rozluźniają ciało, łagodzą stres i koją nerwy. Ale to dopiero początek ich cudownych właściwości. Olejki mogą pomóc także przy zasypianiu. Wystarczy lekko skropić nimi poduszkę przed położeniem się do łóżka.
Bardzo ważny jest jednak odpowiedni wybór olejku. W tym przypadku mogą zadziałać: bazyliowy, szałwiowy, rumiankowy czy olejek z jałowca. W drogerii kupimy je zazwyczaj za kilkanaście złotych.
Ale uwaga! Nie wszystkie powinny być stosowane u dzieci. Niektóre z nich mogą powodować u najmłodszych: halucynacje, pobudzenie, drgawki czy oparzenia. Olejki, których nie powinno się stosować u małych dzieci (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie) to: kamforowy, goździkowy, muszkatołowy, eukaliptusowy, lawendowy, szałwiowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej i cynamonowy.

Cudowna moc olejków

Powyższe rośliny (lub susz z nich) warto również postawić na stoliczku obok łóżka, w którym śpimy. Ich zapach może ułatwić nam zasypianie. Poza tym warto dokładniej zgłębić temat aromaterapii – olejki skrywają w sobie wielką moc i mogą wspomóc nas w różnych dolegliwościach.
Na przykład masowanie skóry olejkiem z drzewa sandałowego może zniwelować zmęczenie, a olejek z benzoesu zmniejsza napięcia nerwowe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku samodzielnego przygotowywania olejku warto stosować się do instrukcji zalecanych przez aromaterapeutę. Nadmierna dawka może negatywnie zadziałać na nasz organizm.
Nie zapominajmy też, że w przypadku przewlekłych problemów ze snem zawsze należy udać się do specjalisty. Naturalne rozwiązania mogą stać się jedynie dodatkiem do zaleceń lekarza.