Ten sposób pozwoli ci zasnąć w 2 minuty. Stosowano go w marynarce wojennej

Jak leczyć bezsenność?
Jak leczyć bezsenność? 123rf.com
Sen sprawia, że lepiej radzimy sobie ze stresem, trudnymi zadaniami, codziennymi czynnościami, odczuwamy czysty przypływ energii. Czasem jednak trudno odsunąć myśli i beztrosko zasnąć. Szacuje się, że około 20% ludzi na świecie ma z tym problem. Bezsenność prowadzi do zaburzeń równowagi hormonalnej, a ich skutkiem może być zwiększenie masy ciała drażliwość, problemy z pamięcią, bóle głowy, depresja. Znany jest pewna wojskowa metoda, która pomoże ci zasnąć szybciej i na dłużej.


Prosty trik, który ułatwi ci zasypianie
Czy możesz wyobrazić sobie, że możesz zasnąć w jakimkolwiek miejscu? Zdrzemnąć się spokojnie, gdy twoje dzieci bawią się w pobliżu. Zasnąć w samolocie albo po prostu iść do łóżka i beztrosko zasnąć.


Zaproponowana technika może być wykorzystywana nie tylko na łóżku, ale również w pozycji siedzącej. Składa się z 5 prostych etapów i powinna sprawić, że zaśniesz w ciągu 120 sekund. Piloci dokładnie tej metody uczyli się na krzesłach, podczas ćwiczeń, aby ich mięśnie stały się wiotkie. Stawiali stopy prosto na podłodze, a ręce kładli na kolanach. Każdy z etapów przedstawiono na YouTubie Jasna Strona.


KROK 1: Połóż się na łóżku twarzą do góry. Rozluźnij mięśnie twarzy, włączając w to język, szczękę oraz mięśnie wokół oczu. Jeśli zorientujesz się, że mocno marszczysz brwi, mocno skoncentruj się, żeby napięcie między w miejscu między nimi puściło. Powinno być ono całkowicie gładkie.


KROK 2: Opuść ramiona, najniżej jak potrafisz. Pomoże rozciągnąć ci szyję i uwolnić z niej napięcie. Rozluźnij ramiona najpierw z jednej, potem z drugiej strony. Jeśli masz tutaj problem z odprężeniem, w pierwszej kolejności napnij trochę ramiona, a dopiero potem spróbuj je rozluźnić. Na koniec zrób to samo z dłońmi i palcami.

KROK 3: Wypuść powietrze i rozluźnij klatkę piersiową. Poczuj, jak twoje płuca wypełniają się powietrzem.

KROK 4: Rozluźnij nogi. Najpierw uwolnij napięcie w udach. Następnie pozwól, by uczucie relaksu przeniknęło twoje łydki. Na końcu skoncentruj się na stopach i kostkach.

KROK 5: Teraz, gdy twoje ciało jest odprężone, czas zrelaksować umysł. W roztargnieniu pomocne są wizualizacje. Spróbuj zwizualizować jeden z dwóch obrazów, które są pomocne w opanowaniu roztargnienia i uwolnieniu myśli.

Wizualizacja 1: wyobraź sobie, że leżysz kajaku pośród spokojnego jeziora, a nad tobą rozpościera się nieskazitelnie błękitne niebo.

Wizualizacja 2: wyobraź sobie, że leniuchujesz na aksamitnym, czarnym hamaku w bardzo ciemnym pokoju.

Kiedy zasypianie sprawia problem?
Jeśli żaden z obrazów nie działa, powiedź sobie: "Nie myśl, nie myśl, nie myśl". Powtarzaj te słowa bez przerwy przez ok. 10 sekund. Może być tak, że nie od razu zaśniesz, mimo sprawdzeniu sposobu krok po krok. Wiedź o tym, że piloci wykonywali to ćwiczenie przez 6 tygodni, zanim byli w stanie w pełni je opanować.

Czasami starania i wykonane wizualizację mogą okazać się za mało. Musisz wziąć pod uwagę również to, co i kiedy jesz. Oto 6 przykazań dobrego snu:
– Ogranicz picie kawy.
– Wyeliminuj rzeczy, które cię rozpraszają, takie jak: telefony, telewizory.
– Kładź się do łóżka już przy pierwszych oznakach senności. Nie ignoruj sygnałów organizmu.
– Unikaj chodzenia spać, gdy nie czujesz zmęczenia.
– Zacznij się wyciszać, przynajmniej godzinę przed porą snu.
– Unikaj czynności, które są zbyt angażujące lub stresujące.
Źródło: Jasna Strona