Przemysław Czarnek
Zmiany w szkołach - rok szkolny 2021/2022 Pawel Wodzynski/East News
Reklama.
  • W roku szkolnym 2021/2022 możemy spodziewać się wielu zmian.
  • Od 1 września 2021 obowiązuje nowa lista lektur zatwierdzona przez MEiN, inaczej będą wyglądały także zajęcia WF-u.
  • Rząd dofinansował także wycieczki patriotyczne dla uczniów i zmienił zalecenie, że zajęcia wychowania do życia w rodzinie muszą odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej.
  • Zmiany w szkołach – rok szkolny 2021/2022

    Wbrew pozorom zmian w roku szkolnym 2021/2022 jest całkiem sporo. Dotyczą one nie tylko organizacji zajęć, ale także konkretnych treści omawianych przez uczniów podczas lekcji.
    Oto wykaz zmian w roku szkolnym 2021/2022:
    – zatwierdzona została już nowa lista lektur, która obowiązuje od 1 września 2021. Wiele osób zwracało uwagę na to, że w kanonie znalazło się zbyt dużo utworów o tematyce patriotycznej czy religijnej (sporo utworów Jana Pawła II);
    – zniesiono nakaz, by zajęcia wychowania do życia w rodzinie odbywały się na pierwszej lub na ostatniej godzinie lekcyjnej. W założeniu uczniowie mają stracić argument, by na WDŻ nie chodzić. Oprócz tej drobnej zmiany w kwestii edukacji seksualnej w polskich szkołach nic się nie zmieniło;
    – zmianom ulegną także zajęcia wychowania fizycznego. Zgodnie z zaleceniami opublikowanymi przez MEiN "należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych". Poza tym rekomenduje się, by WF odbywał się na świeżym powietrzu i przybierał formę spacerów do parków czy lasów. W tym kontekście warto przypomnieć wypowiedzi ministra Czarnka o problemie otyłości wśród młodych osób i program "Aktywny powrót do szkół", w którym wzięło udział blisko 46 tysięcy nauczycieli. Trudne może okazać się jednoczesne zachęceni uczniów do aktywności fizycznej, przy zachowywaniu zaleceń MEiN;
    – część uczniów będzie mogła wziąć udział w projekcie pilotażowym, którego założeniem jest bliższe poznanie historii Polski. Mowa oczywiście o wycieczkach patriotycznych, na które rząd przeznaczył 15 mln zł. Dzieci będą miały okazję spacerować śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odwiedzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych czy Park Pamięci Narodowej, który powstał z inicjatywy Tadeusza Rydzyka;
    – zmianie ulegnie też termin egzaminu ósmoklasisty. W 2022 roku będzie odbywał się w dniach od 24 do 26 maja, z kolei maturę uczniowie napiszą w standardowym terminie, jednak – tak jak miało to miejsce rok temu – nie będzie części ustnej z języka polskiego.

    Zmiany w szkołach – epidemia i reżim sanitarny

    Niedawno opublikowane zostały także rekomendacje, dotyczące reżimu sanitarnego w szkołach. Rodzice są zobowiązani do tego, by wyposażyć dzieci w maseczki ochronne, które najmłodsi powinni nosić w przestrzeni wspólnej.
    Wśród zaleceń znalazły się także: częste mycie i dezynfekcja rąk, regularne wietrzenie sali i – jeśli tylko jest to możliwe – "ograniczenie korzystania z transportów publicznych na rzecz prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi".
    Podczas zajęć w klasie należy zachować 1,5 m odstęp, pozostawić wolną ławkę między biurkiem nauczyciela a resztą klasy i w miarę możliwości ograniczyć przemieszczanie się nauczyciela po klasie.