Nazywany jest "świecą nocy", ponieważ jego kwiaty otwierają się o zmierzchu, a w ciągu dnia pozostają zamknięte. Bardzo często możemy spotkać go na łąkach czy polanach, szczególnie w pobliżu rzek. Mowa o wiesiołku. Ta niezwykła roślina ma mnóstwo zastosowań.
Wiesiołek dwuletni to roślina, która rośnie dziko, najczęściej w pobliżu dróg i rzek.
"Świeca nocy" znalazła zastosowanie w kosmetyce, kuchni, a także w ziołolecznictwie.
Napary z wiesiołka i dodawanie korzenia do sałatek to tylko niektóre z zastosowań wiesiołka.
Wiesiołek dwuletni – występowanie
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) kwitnie zazwyczaj od czerwca do września-października. Poznamy go po charakterystycznych żółtych kwiatach (niekiedy nieco schowanych) i długiej (90-180 cm) łodydze.
Roślina ta pokazuje swoje kwiaty przeważnie o zmierzchu, choć w miarę upływu czasu kwiatostany coraz częściej bywają otwarte także przez cały dzień. W Polsce wiesiołek występuje najczęściej przy drogach, a także w pobliżu rzek.
"Świeca nocy" bardzo często wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, szczególnie cenne są nasiona wiesiołka, które zawierają rzadko spotykany kwas gamma-linolowy.
Wiesiołek – zastosowanie
Wiesiołek znalazł sporo zastosowań w medycynie, kosmetyce, a także w kuchni. Ta niepozorna roślina w rzeczywistości kryje w sobie wielką moc. Warto więc wybrać się na łąkę i zerwać ją, póki jeszcze kwitnie.
Oto zastosowania wiesiołka dwuletniego:
- warto posadzić go w ogrodzie (najlepiej zrobić to jesienią). Wiesiołek nada się do każdego ogrodu, nie sprawdzi się jednak jako roślina domowa. Oczywiście możemy zerwanymi kwiatami udekorować dom – będą pięknie wyglądały w połączeniu z innymi polnymi roślinami;
- wiesiołek sprawdzi się u osób, które chcą bardziej zadbać o swoją cerę. Warto przygotować parówkę z liści i łodygi rośliny. Wystarczy zagotować je w garnku i trzymać nad naparem twarz przez kilka-kilkanaście minut. Parówka ma działanie ściągające;
- warto też stosować kosmetyki z wiesiołkiem, zwłaszcza kremy do rąk, mają one bowiem działanie zmiękczające;
- niektórzy używają korzenia wiesiołka w kuchni, marynując go czy dodając do sałatek;
- doskonałym pomysłem będzie zakupienie olejku z wiesiołka. Warto stosować go, gdy doświadczamy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także dolegliwości, związanych z menopauzą. Mówi się też o tym, że olejek zmniejsza ryzyko zakrzepów;
- poleca się, by zaparzać zewnętrzną część łodygi (łyko), gdy ma się problemy z kaszlem;
- mówi się o tym, że herbaty z wiesiołka przyspieszają przemianę materii, a tym samym wspomagają proces odchudzania.
Zastosowań wiesiołka jest naprawdę sporo. Trzeba jednak wiedzieć, że nie powinny przyjmować go dzieci poniżej 12. roku życia, a także kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie lekarza rodzinnego, o to, czy stosowanie wiesiołka jest w naszych przypadku bezpieczne.